fb pixel Kdybyste měli mít středověký pohřeb, co byste si s sebou vzali na věčnost? – G.cz
Vyhledávání

Kdybyste měli mít středověký pohřeb, co byste si s sebou vzali na věčnost?

+ DALŠÍCH 24 FOTEK + DALŠÍCH 25 FOTEK

Před třemi roky se po netu rozjela taková podivná challenge, kterou odstartovala historická skupina Regia Anglorum. Premisa byla v podstatě jednoduchá – s čím byste šli do hrobu, kdyby vás pohřbívali podle zvyků temného středověku? S mečem asi ne, žádný nejspíš nemáte. Co takhle s iPhonem?

Jan Studnička
Jan Studnička 13.12.2020, 13:31

Doba temna

Dnes se s vámi bude spousta historiků přít o to, že „dark ages“, to co my v Česku nazýváme jako temný středověk, ve skutečnosti tak temné nebylo. A určitě budou mít pravdu, oproti tomu, v co jsme věřili dříve. Není to tak, že by po pádu západní části Římské říše najednou všichni začali požírat děti a pálit knihy.

Pokles vzdělanosti určitě byl, ale nebylo to tak dramatické, jak by se vám populární kultura snažila namluvit. Navíc je to velice eurocentrická myšlenka, tenhle temný středověk. Je určitě správné si připomenout, že jsme na světě nebyli a nejsme sami a to, že se pár lidem v západní Evropě najednou nežilo tak dobře jako o několik dekád dříve, neznamená, že tomu tak bylo po celém světě.

Nicméně je pravdou, že z té doby nemáme kupříkladu tolik písemných zdrojů, na kolik jsme zvyklí z dob před nebo poté. Proto spoustu věcí zjišťujeme hlavně z archeologických nálezů a mezi ty nejvýznamnější patří hroby. V temném středověku se totiž po našem kontinentu pořád řezaly pohanské i křesťanské kultury a ve velkém množství společenství se pohřbívalo s hromadou osobních předmětů.

Až na věčnost

A tím vzniká otázka! S čím byste byli pohřbeni vy? Kdyby vás dnes pohřbívali podle zvyklostí raného středověku, co by s vámi šoupli do hrobu? Nad tím se zamyslela anglická historická skupina Regia Anglorum a na svůj Facebook nasázela fotky, jak její členové leží doma na podlaze obklopeni svými nejoblíbenějšími věcmi. Ať už to byly meče, štíty, vibrátory, knížky nebo hudební alba.

Tenhle trend se dostal na galerický server BoredPanda.com a jejich fanoušci začali posílat své „pohřby“. Ukázalo se, že je to vlastně docela zajímavé mentální cvičení, protože do hry vstupuje spousta faktorů. Například jde o to, kdo vás bude pohřbívat. Protože vaše babi vám těžko strčí do hrobu váš oblíbený vibrátor. Parta kámošů na druhou stranu…

No, koukněte do naší galerie. Jo a je tam pohřbený i jeden pes, ale moc mu nešlo hrát mrtvého.

Podobné články

Doporučujeme

Další články