fb pixel Kauza Kavanaugh: do největší politické bitvy v USA vstoupilo MeToo – G.cz
Vyhledávání

Kauza Kavanaugh: do největší politické bitvy v USA vstoupilo MeToo

Kandidát do Ústavního soudu USA Brett Kavanaugh byl těsně před jmenováním obviněn z pokusu o znásilnění a dalšího sexuálního obtěžování. A tak celá Amerika opět řeší #MeToo. Co celé téma rozhodně potřebuje, je další názor muže na sexuální obtěžování žen. Tak tady ho máte.

Petr Boháček
Petr Boháček 25.9.2018, 14:55

Celé hnutí se nemohlo dostat do složitější a citlivější politické situace. Jmenování Bretta Kavanaugha doživotním ústavním soudcem je v současnosti nejdůležitějším rozhodnutím v USA, které dá na desítky let konzervativcům převahu v ústavním soudu a otevře tak dvířka pro změny v zásadních věcech - od potratů přes práva homosexuálů po boj proti klimatu.

Všechno je to kampaň!

Obě strany se předhánějí v nesmyslné politicizaci celé kauzy. Republikáni si stěžují na to, že obvinění z pokusu o znásilnění přišla na poslední chvíli s cílem zmrazit nominaci Kavanaugha před volbami, které demokraté nejspíš vyhrají a mohli by tak jmenování zastavit. Demokraté se ale brání, že informaci na žádost oběti nemohli zveřejnit.

Někteří republikáni argumentují tím, že všichni v mládí děláme blbosti a ty by neměly zničit zbytek našeho života. To stejné obhajoval Obama, když kritizoval tvrdé tresty za držení marihuany v USA, protože jako notorický hulič havajského Choom Gangu mohl skončit ve vězení, a ne v Bílém domě. Močení do ledničky, hulení oregana a exování aviváže se všechny vejdou na seznam idiotských nápadů z kalby na vejšce. Bylo by ale fajn kdybychom hormonálně rozladěným chlapcům nevysílali signál, že tam patří i pokus o znásilnění.

Nebo, je to všechno kampaň?

To, že se to mělo stát před 30 lety, není moc důležité. Koneckonců, kdy jindy by se to mělo otevřít než v situaci, kdy se má Kavanaugh stát jedním z nejvlivnějších lidí v USA, který bude rozhodovat o právech žen? Problém je, že celé obvinění má několik otázek a pochybností. Kavanaugh vše odmítá. Nejsou svědci. A celkové načasování zavání až moc účelovostí.

Na místě je ctít presumpci neviny a vše vyšetřit. Ale už to by byla pro demokraty výhra, protože by o oddálilo jmenování ústavního soudce a demokraté by mohli v senátu získat v podzimních volbách většinu. Navíc by zametení kauzy pod koberec mohlo odradit ženy od volení republikánů. Ale pokud je už neodradil sám Trump s komentáři o tahání žen za XYZ nebo podporou usvědčených sexuálních predátorů, tak nová kauza toho moc nezmění. Pro republikány je navíc jmenování ústavního soudce mnohem důležitější než výhra ve volbách do kongresu a nějaké hodnoty strana během vlády Trumpa očividně rezignovala.

Vzhledem k tomu, že o nominaci Kavanaugha a výpovědi jeho obětí bude rozhodovat 11 starých bílých konzervativních senátorů, můžou republikáni na oko dělat, že je obvinění zajímají a důkladně vše prošetří, než Kavanaugha jmenují, stůj co stůj.

A jak z toho všeho vychází #MeToo? Na kampaň se díky nové kauze opět snesla kritika a znovu se rozjelo obviňování žen z používání vagín jako zbraní (weaponization of vaginas). Zatím to ale vypadá, že pokud z nich dámy nezačnou alespoň střílet, nic moc se nezmění.

A tady čtěte komentář Kateřiny Horákové o tom, jak MeToo zdiskreditovalo boj proti sexuálnímu násilí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články