Kráska a puberťák
Kateřina Veliká proslula jako jedna z nejslavnějších ženských vládkyň Evropy. Rusku panovala 34 let, což z ní zároveň dělá nejdéle vládnoucí panovnici této země. Přitom byla původem pruskou princeznou a jejím primárním úkolem na tomto světě mělo být rození potomků cara Petra III. Osud to ale zařídil jinak. Ne, žádný osud, ale sama ambiciózní šlechtična.
Půvabná a inteligentní dívka se narodila jako Sofie Frederika Augusta do rodiny Kristiána Augusta Anhaltsko-Zerbstského, který měl sice dlouhý rodokmen, ale spravoval poměrně bezvýznamné panství. Jeho dcera však měla štěstí, že si ji jako vhodnou manželku pro svého synovce vybrala přímo carevna Alžběta I. Petrovna. V momentě, když Sofie zjistila, že si ji Alžběta oblíbila, odhodlala se udělat vše pro to, aby byla hodna toho usednout jednou na ruský trůn. Naučila se jazyk, odstěhovala se na východ, přijala pravoslaví a s ním i nové jméno Jekatěrina Alexejevna.
Svého budoucího muže poprvé potkala, když jí bylo 10 a jemu 11. Zpočátku si docela porozuměli, i když fyzicky se Petr Kateřině příliš nelíbil. Byl malý a bledý, navíc už útočila puberta, takže jeho nežidy posetý obličej vypadal vedle ještě dětské a pohledné dívčiny tváře poněkud... kontrastně. Ti dva si nejprve docela porozuměli, ale brzy vyšlo najevo, že Petra víc než cokoliv jiného zajímá, jakou hru by si se svou nastávající mohl zahrát. Dětskou hru. Petr byl až nesnesitelně infantilní a ani s postupujícím věkem to nebralo konce. Když se o šest let později brali, Kateřina byla připravena vládnout zemi, Petr byl připraven maximálně tak rozšiřovat svou milovanou kolekci cínových vojáčků.
Žena na koni
Žena následníka se docela rychle spokojila s tím, že s manželem ji bude pojit spíše přátelské pouto, zároveň ale věděla, že je nutné co nejrychleji povít potomka. To byl ale další problém. Kromě toho, že Petr prostě a jednoduše zamrzl v dětském věku, trpěl také fimózou - měl zúženou předkožku. Manželství nedošlo naplnění o svatební noci a ani o žádné jiné po dalších sedm let. Kateřina a Petr se vzdalovali, on byl ke všemu ještě navíc extrémně náladový a došlo to až k tomu, že když byli oba doma, jeden trávil čas na jednom konci paláce a ten druhý na opačném. Následník trůnu se roku 1752 konečně odhodlal podstoupit jednoduchou operaci, která vyřešila jeho intimní problém a chladná bariéra manželského lože byla konečně prolomena. Nedlouho poté Kateřina otěhotněla, první dítě ale potratila. O dva roky později, devět let od svatby, nicméně přivedla na svět syna Pavla a po něm ještě dceru Annu, která však zemřela ve 14 měsících.
Nicméně, Kateřina svou úlohu splnila, čímž upevnila své postavení. Dvůr se radoval a nikdo moc neřešil, co se šuškalo, a sice, že Petr pravděpodobně nebyl Pavlovým otcem. Nešťastná, leč náruživá žena totiž měla řadu milenců a jejím favoritem byl pohledný hrabě Sergej Saltykov. Ten mohl být otcem obou dětí, ale důkazy o tom nejsou. Pavel byl navíc Petrovi podobný fyzicky i povahou, nicméně sama šlechtična ve svých pamětech dost silně naznačuje, že své děti počala se Saltykovem a na námitky reaguje argumentem, že Saltykov měl dost ošklivého bratra.
Smrtí carevny Alžběty se Petr stal vládcem Ruska a Kateřina královnou po jeho boku. Bohužel se ukázalo, že dětinský muž nedokáže uspokojit potřeby jak své ženy, tak své země. Rusko v té době válčilo v sedmileté válce, a to na straně Rakouska. Petr ale bezmezně obdivoval pruského krále Fridricha, a tak se bezprostředně po nastoupení na trůn přiklonil na jeho stranu. To vyvolalo velkou nevoli mezi jeho rádci i urozenými poddanými. A někde tam začala Kateřina plánovat, jak se toho neštěstí v carském rouchu zbavit. Dala hlavy dohromady s jiným ze svých milenců, Grigorijem Orlovem. Ten spolu se svým bratrem a skupinou gardových důstojníků zosnoval spiknutí. Kateřina se mezitím „uklidila“ do bezpečí a neoblíbený car skončil v zajetí. Tam ho donutili podepsat abdikaci, pouhých 6 měsíců po korunovaci. To Kateřině definitivně otevřelo cestu na trůn, po níž prošla velmi rázným krokem. Nebo spíš projela - zpět do Petrohradu přitáhla na koni v čele gardy a v obleku důstojníka. Vedle ní jela její společnice kněžna Daškovová, i proto se celé akci někdy přezdívá „Dámská revoluce“.
A Petr? Ten skončil neslavně. Přežil ještě dva roky po korunovaci Kateřiny carevnou a pak zemřel za ne zcela vyjasněných okolností. Nebo takhle - je jisté, že se ho někdo pokusil zabít, ale ne to, že skutečně zemřel na následky atentátu. Mimochodem, právě z těchto historických událostí a jednoho hodně nešťastného manželství vychází nový seriál Veliká, kde Kateřinu hraje Elle Fanning a Petra Nicholas Hoult. Satirické komediální drama si půjčilo reálné prostředí a postavy a do něj zasadilo fiktivní příběh, kterak se ambiciózní dívka rozhodla vzepřít neschopnému manželovi. Příběh pocházející z hlavy a pera scenáristy na Oscara nominované (a výborné) Favoritky, mimochodem.