fb pixel Bláznivá královna, bláznivý režisér, bláznivý film. Lanthimosova Favoritka je ale zároveň i seriózní drama – G.cz
Vyhledávání

Bláznivá královna, bláznivý režisér, bláznivý film. Lanthimosova Favoritka je ale zároveň i seriózní drama

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Řecký režisér Yorgos Lanthimos patří k nejsvéráznějším tvůrcům současnosti, přesto si pomalu hledá cestu od uzavřených intelektuálů k širšímu publiku. Dalším krokem je Favoritka. Snímek o britské královně Anně je sice standardně lanthimosovsky ujetý, zároveň se ale dá považovat za seriózní historické drama s pořádnou výpravou a na autorův vkus nezvykle konzervativním narativním obloukem.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.1.2019, 08:05

Bláznivá Anča

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman, která za svůj výkon získala Zlatý glóbus), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz). Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne.

Svou výhodnou pozici si samozřejmě ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné, její ambice jsou ale ve skutečnosti mnohem vyšší.

Yorgos Lanthimos patří k těm, kteří nastoupili do světa filmu s výrazným osobním stylem - a v případě řeckého režiséra, který se do tzv. řecké divné vlny neřadí jen tak pro nic za nic, to je styl skutečně bizarní. Do povědomí se dostal díky snímku Špičák, s nímž na festivalu v Cannes vyhrál cenu Un Certain Regard pro nejoriginálnější film. Hvězdně obsazené romantické sci-fi Humr s Rachel Weisz a Colinem Farrellem pak jen potvrdilo, že ačkoliv Lanthimos chce oslovovat víc než jen hrstku zarytých filmových nadšenců, "běžnému" divákovi nic nedá zadarmo. Loňský psychologický thriller Zabití posvátného jelena je pak tíživým důkazem, že hlavní dva tématické pilíře tvůrcových snímků vždy tvořili, tvoří a zřejmě i nadále tvořit budou souboj postav o přízeň autority a karikatura společnosti tak osobitě divná, že to u nikoho jiného neuvidíte.

Podle prvních ohlasů i Favoritka vše výše uvedené splňuje, poněkud netradiční ale je, že se Lanthimos tentokrát nechal svými spolupracovníky přemluvit ke klasickému vyprávěcímu postupu a navíc si velmi vyhrál s historickou výpravou. Favoritce, stejně jako jiným Lanthimosovým filmům, nechybí velmi černý humor, a to my máme tuze rádi! Do českých kin snímek vstoupí 24. ledna.

A tady si připomeňte 8 filmových scén, které nás v dětství traumatizovaly.

Podobné články

Doporučujeme

Další články