fb pixel Monica Bellucci: Ikona italského venkova, která přežila nejbrutálnější znásilnění v historii filmu – G.cz
Vyhledávání

Monica Bellucci: Ikona italského venkova, která přežila nejbrutálnější znásilnění v historii filmu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Sexsymboly ještě nevymřely – minimálně jeden stále existuje. Řeč je o italské herečce Monice Bellucci, která se původně chtěla stát právničkou. Na studium si přivydělávala modelingem, a právě to ji dostalo do světa showbyznysu. První šanci jí dal Francis Ford Coppola, nikdy se nebála kývnout na od začátku kontroverzní projekty a v padesáti letech se stala nejstarší Bondgirl v historii. Slovy Cimrmanova hraběte von Zeppelina, to musí být ženská!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 30.9.2021, 10:38

Kráska z dědiny

Že klasickým kráskám typu Brigitte Bardot, Sophia Loren či Raquel Welch, o níž Hugh Hefner řekl, že je úplně posledním sexsymbolem 20. století, už odzvonilo? Ano, možná. Přesto jedna dáma, ač o pár generací mladší než ty výše zmíněné, stále drží pomyslnou pochodeň kultu femme fatales. Řeč je o čerstvě osmapadesátileté Monice Bellucci. Herečka italského původu se narodila doslova na dědině, v malém městečku Cittá di Castello v Umbrii a vyrůstala v ještě menším San Giustinu. Ambiciózní vesničanka toužila z rodné hroudy zmizet a být úspěšnou, proto se rozhodla jít studovat práva na univerzitu v Perugii. Aby si vydělala na živobytí ve městě i na studium samotné, živila se jako modelka. Svět luxusních značek a showbyznysu se jí ale zalíbil, a tak studia po dvou letech zanechala a naplno se začala věnovat modelingu. A také herectví.

Měla štěstí. Možná by se nevymanila ze sevření štěků v italských filmech, kdyby ji v jednom takovém nezaregistroval Francis Ford Coppola. Primárně zřejmě pro její půvab ji obsadil do malé roličky v legendárním Drákulovi, hrála jednu z vilných nevěst krvelačného hraběte. A tak se za oceánem neznámá tvář Monicy Bellucci v roce 1992 objevila na plátnech amerických kin. Herečka to pak sice ještě zkusila na domácí scéně, když už ale měla srovnání se zahraniční produkcí, byla z poměrů v italské kinematografii rozčarovaná. Rozhodla se vyždímat nově nabyté kontakty a vyrazit do světa, takříkajíc.

Ačkoliv cílila na Hollywood, její nejslavnější role přišla na poli francouzském. V proslulém thrilleru Zvrácený režiséra Gaspara Noého hraje Bellucci ženu, kterou při cestě domů z večírku brutálně znásilní a zbije cizí muž. Celý akt je zachycen v nekonečně dlouhé a pro diváka opravdu bolestivé a náročné devítiminutové scéně bez jediného střihu. Pro svůj naturalismus a právě vzhledem k této pasáži se Zvrácený pravidelně objevuje v žebříčcích nejkontroverznějších snímků všech dob. Traduje se, že Vincent Cassel, který byl v té době hereččiným filmovým, ale i životním partnerem, musel při natáčení scény po dvou minutách odejít z placu, protože se na to nevydržel dívat. Při světové premiéře v soutěži na festivalu v Cannes v roce 2002 snímek způsobil masivní skandál. Diváci bučeli a údajně jich více než 250 ze sálu odešlo. Ale to se říká o každém kontroverzním snímku. Faktem zůstává, že stěžejní scéna Zvráceného je opravdu náročná, a i když za ni diváci Noého nemilovali, evropští filmoví kritici rozhodně ano.

Bellucci se ostatně projektů, které od počátku budily rozporuplné reakce, nikdy nebála. Téměř okamžitě kývla na roli Máří Magdaleny v Gibsonově Umučení Krista. Rolí až osudovou je pak Malena ve stejnojmenném historickém dramatu Giuseppe Tornatoreho. Monica Bellucci tam hraje krásnou ženu, všemi obdivovanou, jejíž muž odejde bojovat do druhé světové války, a ona tak musí sama čelit pokrytecké venkovské morálce. Žárlivé sousedky ji mají za lehkou, muži ji chtějí jen zneužít. A tak nakonec Malena nemá sil bojovat a podlehne – stane se přesně tím, co se o ní říká, protože proč by ne? Její životní cestu sledujeme očima náctiletého mladíka, který Malenu od dětství bezmezně zbožňuje. Více se o zásadních rolích Monicy Bellucci dozvíte v galerii...

V roce 2015, když bylo Bellucci čerstvě 50, byla obsazena do bondovky Spectre, a stala se tak nejstarší Bondgirl v historii. Je trochu škoda, že většina partů, které kdy Bellucci nějaký filmař nabídl, stála především na jejích půvabech. Vytěžila z toho ale maximum. Jednou pózovala nahá pro kalendář, jednou pro renomovaný magazín GQ. A sama říká, že je se sebou tak, jak je, spokojená. Ne proto, že ji lidé mají za krásnou, ale protože se cítí dobře uvnitř. To se jí to říká. Je to Monica Bellucci!

Podobné články

Doporučujeme

Další články