fb pixel Karel Kryl obdržel in memoriam cenu Tomáše Ortela za mimořádný hudební přínos pro vlast – G.cz
Vyhledávání

Karel Kryl obdržel in memoriam cenu Tomáše Ortela za mimořádný hudební přínos pro vlast

Cena Tomáše Ortela, která je každoročně udělována umělcům, kteří se nějakým způsobem výrazně zasadili v oblasti vlastenectví, byla letos udělena in memoriam. Malá křišťálová svastika letos putovala za Karlem Krylem.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 2.6.2017, 15:12

Karel Kryl se tak konečně dočkal uznání za svou tvorbu a své národnostní postoje a zařadil se tak po bok takových velikánů vlasteneckého písničkářství, jako je například Tomáš Ortel, podle něhož je cena pojmenována.

Karel Kryl, kterému se přezdívá druhý Ortel, ostatně letos neměl konkurenci. Jeho vítězství tak bylo více méně očekávanou formalitou.

Slavnostního předávání cen Tomáše Ortela, které probíhalo v Praze v podniku „U lopaty“, které bylo nahlášeno jako oslava narozenin, se zúčastnila vlastenecká smetánka z celé České republiky. Úderem osmé hodiny večerní proběhlo slavnostní zahajlování a program mohl začít.

Hned na úvod zahrála kapela Treblinka. Slova se potom ujal sám Tomáš Ortel, který Karla Kryla přirovnával ke svému mladšímu já. Vypíchl jeho neúnavný boj za národní hodnoty a vyzdvihl jeho téměř básnický hudební projev.

Karel Kryl si cenu bohužel nemohl převzít osobně, neboť je mrtvý. Organizátoři alespoň zprostředkovali online přenos z Břevnovského hřbitova, kde je Karel Kryl pohřben a tento promítali na veliké plátno v sále.

Cenu tak za Karla Kryla převzal dojatý Tomáš Ortel, který ve své děkovné řeči jménem Karla Kryla poděkoval České republice, fanouškům a celému realizačnímu týmu. Následně potom spontánně vzal kytaru a zahrál Bratříčku zavírej vrátka od Karla Kryla. Návštěvníky galavečera U lopaty tak téměř dohnal k slzám.

Během procítěného hraní Tomáše Ortela si celý sál zpíval s ním „Prší a venku se setmělo, tato noc nebude krátká…“. V ten moment zaznamenali někteří návštěvníci na plátně, kde byl online přenos z Břevnovského hřbitova, nepatrný avšak pravidelný pohyb z místa, kde je pohřben Karel Kryl. To se právě Karel Kryl obracel v hrobě. Co obracel. Přímo rotoval, až náhrobek nadskakoval. Organizátoři akce to označili za projev dojetí samotného Karla Kryla.

Celý večer se vydařil a na konci byl galavečer slavnostně zakončen příjezdem policejní hlídky, která na místě zatkla několik vášnivých návštěvníků za hanobení rasy a národa. Ostatně, jak se na galavečer udílení cen Tomáše Ortela sluší a patří.

Cenou Tomáše Ortela tak Karel Kryl pomyslně zakončil svou hudební kariéru a podle Tomáše Ortela by byl Karel Kryl nesmírně dojatý.

A TADY máte pět důvodů, proč letos kalepa Ortel nevyhrála Slavíka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články