fb pixel Kam vítr, tam Jandák: Oblíbený ex-socan chce být senátorem za hnutí ANO – G.cz
Vyhledávání

Kam vítr, tam Jandák: Oblíbený ex-socan chce být senátorem za hnutí ANO

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Do pětice všeho dobrého si zřejmě řekl český herec a politik Vítězslav Jandák, který nedávno přišel s tím, že bude na podzim kandidovat za hnutí ANO ve městě Pelhřimov, kde se utká s místopředsedou Senátu Milanem Štěchem a Stanislavem Mrvkou o post senátora. Vypadá to, že Jandák se toho ani ve svých 72 letech nebojí a jde si odhodlaně pro svou další veřejnou funkci.

Martin Miko
Martin Miko 26.5.2020, 12:36

Z herce politikem celého spektra

Když si na Čsfd.cz vyhledáte herce Vítězslava Jandáke, zjistíte, že se jedná o velmi aktivního filmového a divadelního herce, který má za sebou skoro 50letou kumštýřskou kariéru. Dodnes se občas objeví v nějakém tom filmu nebo seriálu, ale od listopadu 1989 má i jiné zájmy, a to především ty politické. Po revoluci se totiž začal věnovat politice a už v roce 1990 se stal zastupitelem hlavního města Prahy a následně i radním pro kulturu. Postupně se stal členem politických stran jako byla Republikánská unie, KDU-ČSL nebo ODS. Nakonec zakotvil v ČSSD, kde v pozici nestraníka vykonával mezi lety 2005 až 2006 post ministra kultury v Paroubkově vládě.

V dobách, kdy působil jako ministr kultury, patřil podle některých průzkumů k nejoblíbenějším českým politikům, což ho motivovalo k tomu kandidovat v roce 2006 ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR za ČSSD v Jihočeském kraji. Ve volbách uspěl a kromě toho, že se stal poslancem, tak působil jako místopředseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu a mládež. Svůj volební úspěch zopakoval i roce 2010 a následně i o 3 roky později. Mezitím stihl vstoupit do ČSSD a stát se plnohodnotným členem strany.

V roce 2017 se rozhodl, že bude kandidovat do Rady Českého rozhlasu, kvůli které se vzdal své politické kariéry. Jakmile v červnu téhož roku usedl do Rady Rozhlasu, okamžitě pozastavil členství v sociální demokracii a vzdal se funkce poslance. Vše mu hrálo do karet, protože v té době měl ve straně jisté neshody a navíc mu jeho nová funkce nedovolila být politicky angažovanou osobou. Nyní, se zdá, že Jandákovi politika chybí, a proto se rozhodl, že bude na Pelhřimovsku kandidovat v senátorských volbách za hnutí ANO. Jedná se tak o pátý politický subjekt, kterým bude politicky zaštítěn. Opět bude samozřejmě kandidovat jako nezávislý kandidát. Oslovila ho totiž jihočeská organizace ANO.

„Na hnutí ANO se mi líbí, že má tah na branku. To, co chce, je logické a srozumitelné. A je tam určitá míra vlastenectví, což je dnes strašně nepopulární slovo. Hnutí ANO totiž není jenom Babiš,“ řekl Jandák v jednom z rozhovorů pro server Novinky.cz, kde zároveň prozradil svůj aktuální názor na ČSSD. Ta je podle něj zoufalou a populistickou stranou, která se pouze snaží si kupovat voliče, a při požadavcích ministryně Maláčové se naše země brzy „položí“.

Na Jandáka se po tomto oznámení navalila smršť negativních názorů a konspirací, proč se vlastně chce vrátit do politiky ve svých 72 letech. Jednou z teorií je ta, že v Radě Českého rozhlasu bere příliš málo peněz, a proto se chce vrátit ke svému platovému standardu, který si užíval v době, kdy byl poslancem. Plat senátora se totiž pohybuje na stejné výši jako u poslance a pro rok 2020 to bylo 90 800 Kč hrubého plus paušální náhrady.

Pokud vás zajímá, jak se k Jandákově kandidatuře vyjádřil český Twitter, tak doporučujeme projet následující galerii reakcí.

I když to vypadá, že se jedná o umělce v důchodu, který střídá politické strany a funkce jako kabát, tak je nám všem více než jasné, že má obrovskou šanci na to stát se senátorem za hnutí ANO. Lidé mají rádi známé tváře a vzhledem k tomu, že je ANO nejsilnějším politickým subjektem v Česku, tak se může s velkou pravděpodobností stát, že Jandák bude mít v příštích 6 letech dobře placenou práci jistou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články