fb pixel Julian Assange, bezpečnostní hrozba číslo jedna? O tom, jak se syn kočovných loutkářů dostal k nejstřeženějším tajemstvím světa – G.cz
Vyhledávání

Julian Assange, bezpečnostní hrozba číslo jedna? O tom, jak se syn kočovných loutkářů dostal k nejstřeženějším tajemstvím světa

Díky WikiLeaks bylo zveřejněno velké množství tajných informací. Julian Assange v roce 2014 Logo WikiLeaks Snímek z amerického útoku v Bagdádu. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 48 lety se narodil australský internetový aktivista a spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange, který v současnosti pravděpodně řeší jiné a mnohem důležitější věci než oslavný mejdan. Například to, že mu hrozí doživotí za ohrožení národní bezpečnosti USA. A tak si narozeniny asi nejznámějšího hackera připomeneme alespoň my.

Martin Miko
Martin Miko 3.7.2019, 16:00

Král úniků informací

Australan Julian Assange se narodil před 48 lety v australském Queenslandu majitelům loutkového divadla, tudíž vedl kočovný život. Mnohokrát se s rodiči stěhoval po celé zemi (celkem padesátkrát) a vystřídal řadu škol (celkem sedmatřicetkrát). Jako školák v sobě objevil zájem o matematiku a fyziku, ale ještě víc ho zaujal svět výpočetní techniky. Začal se tedy věnovat studiu programování na univerzitách v Queenslandu a Melbourne, ani jeden program ale nikdy nedokončil. V řemeslu programátora se našel a do světa počítačů pronikl i z té odvrácené strany, tedy coby hacker.

Už v 16 letech si získal přezdívku Hackovací Robin Hood, protože v jeho zájmu bylo získávat utajené informace, které chtěl využívat k veřejnému prospěchu. Ještě nebyl ani zletilý, a už se pohyboval na hraně zákona. Assange se stal členem hackerské skupiny, která byla několikrát v hledáčku policie. Dokonce byl i vyšetřován, ale místo trestního stíhání se nakonec dočkal jen pokuty. V této době nebylo WikiLeaks ještě ani v plenkách.

Psal se rok 2006, když Assange zanechal vysokoškolského studia definitivně. Ve stejné době se stal zároveň jedním ze spoluzakladatelů, šéfredaktorem a jakousi tváří WikiLeaks. O co vlastně jde? Jedná se o webové stránky, které zveřejňují uniklé vládní a korporátní materiály. Web se zaručuje za to, že každý, kdo tyto dokumenty poskytne, zůstane v naprosté anonymitě. WikiLeaks sídlí na serveru ve Švédsku. Skrze WikiLeaks například unikl seznam členů Britské národní strany, informace o leteckém útoku v Bagdádu v roce 2007, tajné vojenské dokumenty o zabíjení a mučení iráckých civilistů ve válce v Iráku, maily Hillary Clinton a spousta dalších přísně tajných informací.

Assange byl samozřejmě několikrát obviněn za to, že napomáhá terorismu. On však namítá, že pouze zveřejňuje pravdu, která je před světem utajovaná. Není divu, že je dlouhá léta považován za bezpečnostní hrozbu. V roce 2010 se Assange dostal na červený seznam osob hledaných Interpolem z důvodu nařčení ze znásilnění ve Švédsku, kde je sexuální styk bez prezervativu považováno za násilní pohlavní akt. Podle mnoha kritiků se však jedná o vykonstruovaný proces, který má Assange veřejně pošpinit. V Londýně byl tedy dočasně zatčen a po dlouhém vyjednávání propuštěn na kauci. Z obav z dalšího trestního stíhání se rozhodl porušit podmínky kauce a 19. června 2012 vstoupil na půdu ekvádorského velvyslanectví v britské metropoli, kde požádal o diplomatický azyl, který mu byl o dva měsíce později udělen. Případ znásilnění byl mezitím odložen.

Po dlouhých 7 letech, kdy byl Assange uvězněn na ambasádě, byl nakonec vyhoštěn, jelikož se prý choval nevhodně. Urážel zaměstnance ambasády, opakovaně vyhrožoval zveřejněním tajných informací, nesplachoval po sobě toaletu, odmítal po sobě a své kočce uklízet nebo se například pravidelně proháněl po budově ambasády na skateboardu. Britská policie v dubnu Assange zatkla a nyní se řeší jeho vydání do USA. V těchto dnech je tento spoluzakladatel WikiLeaks ve vazbě a čeká, co s ním bude dál. Pokud bude skutečně vydán do Spojených států a uznán vinným, je možné, že skončí ve vězení až do konce svého života.

V květnu se totiž ukázalo, že je Assange obviněn celkem z více než 20 trestných činů, mezi které patří nezákonné zveřejňování tajných dokumentů. Objevily se i pohrůžky trestem smrti, proti čemuž se právě Britové ostře vymezili s tím, že pokud by něco takového v USA připadalo v úvahu, Assange jim nevydají.

Koho zajímá více informací o tomto pozoruhodném muži, má možnost podívat se na životopisný snímek Underground, který popisuje rok jeho života z konce 80. let minulého století.

A zde narazíte na zásadní důsledky pozdního kapitalismu, které vás zamrzí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články