Hudební událost 20. století: První Woodstock dostal Oscara, zabil dva lidi a vlastně se vůbec nekonal ve Woodstocku – G.cz
Vyhledávání

Hudební událost 20. století: První Woodstock dostal Oscara, zabil dva lidi a vlastně se vůbec nekonal ve Woodstocku

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 50 lety, mezi15. a18. srpem 1969, proběhl první ročník dnes již legendárního hudebního festivalu Woodstock. Akce byla původně naplánována pro desetitisíce návštěvníků, ale zájem byl několikanásobně vyšší. Není se čemu divit, když se mezi headlinery festivalu objevila jména jako The Who, Janis Joplin, Jimi Hendrix nebo Carlos Santana. Ačkoli technické zázemí vzhledem k enormně překročené kapacitě hrubě nedostačovalo, stal se Woodstock nejlegendárnějším festivalem 20. století.

Jan Palička
Jan Palička 15.8.2019, 09:04

1. Překročená kapacita

Na festival dorazilo mnohanásobně víc lidî, než se očekávalo Původním plánem organizátorů bylo na festival dostat 60 tisíc lidí, během předprodeje se však prodalo neuvěřitelných 180 tisíc vstupenek. Cena se pohybovala kolem 18 dolarů. Během zahájení festivalu však dorazilo dle odhadů přes 600 tisíc hudebních fanoušků. Bylo velmi obtížné všechny spočítat, protože organizátoři rezignovali na výběr vstupu a nechali ve finále vstup do areálu volný.

2. Woodstock nebyl ve Woodstocku

Festival Woodstock se nekonal ve Woodstocku. Ačkoliv původně bylo konání ve stejnojmenném městě plánováno, z důvodu četných protestů tamních obyvatel museli nakonec pořadatelé hledat jiný prostor. V hledáčku bylo město Walkill, ale to z důvodu nedostatku mobilních toalet nakonec odmítli. Trn z paty nakonec organizátorům vytáhl jistý farmář Max Yasgur, který vlastnil pozemky u města Bethel, coz bylo zhruba 70 kilometrů od Woodstocku. Jméno festivalu ale zůstalo původní.

3. Festival, který dostal Oscara

Kromě rekordní účasti a zvučných jmen vystupujících se Woodstock může pochlubit i filmovým Oscarem. Na festivalu vznikl dokument s všeříkajícím názvem Woodstock, který byl uveden rok po uskutečnění festivalu. Skvěle zachycené a autentické záběry z průběhu příprav i ze zákulisí akce nakonec přinesly tvůrcům snímku filmového Oscara za nejlepší dokumentární snímek. Pro budoucí generace navíc zachytil dokument jedinečnou atmosféru festivalu.

4. Místo zrození i smrti

Woodstock byl tak gigantickou akcí, že během něj zemřeli dva lidé a dvě děti se během jeho konání narodily. Jeden z mrtvých se předávkoval heroinem a druhému, který si ustlal ve vysoké trávě, přejel traktor hlavu. Kromě toho na Woodstocku došlo i ke čtyřem potratům. Dvojice woodstockých dětí tak dnes slaví 50. narozeniny – všechno nejlepší!

5. Akce, která přepsala dějiny populární hudby

Dle hudebního časopisu Rolling Stones byl Woodstock v první desítce klíčových 50 hudebních událostí, které změnily vývoj populární hudby ve 20. století. Hudebními kritiky a teoretiky je tato akce označována jako stěžejní událost v historii, a to nejen hudební. Návštěvníci měli možnost nejen naživo vidět největší hvězdy té doby na jednom podiu, ale navíc si mohli několik dní užívat atmosféry svobody, míru a lásky typické pro dobu hippies.

6. Symbol protiválečného protestu

Hlavní ideou festivalu byla láska, mír a porozumění, což byla na konci 60. let hlavní myšlenka filosofie hnutí hippies. Ti představovali většinu návštěvníků festivalu a byli to právě ti stejní lidé, kteří protestovali proti konzervativnímu životu a válečným konfliktům. Od umělců zazněly protiválečné songy, k vidění byly transparenty vymezující se proti válce ve Vietnamu. Woodstock jako takový byl prakticky hipísáckým rájem, kde si lidé mohli nezávazně užívat života.

Zde pak můžete zavzpomínat na nejslavnější britský festival Glastonbury a jeho začátky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu