fb pixel Ježíš, špagetové monstrum, Jediové a samostatné Československo! Toho všeho se týká sčítání lidu – G.cz
Vyhledávání

Ježíš, špagetové monstrum, Jediové a samostatné Československo! Toho všeho se týká sčítání lidu

Zdroj: public domain

Před devětadevadesáti lety přesně se uskutečnilo první sčítání lidu Československé republiky. Bylo pro nově vzniklý stát extrémně důležité, protože mělo sloužit jako další důkaz správnosti kroku založení vlastní země.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.2.2020, 13:53

O rok později

V Rakousko-Uherké monarchii a vůbec ve většině světa se velká sčítání lidu dělávala a vlastně ještě dělávají v kulaté roky. 1910, 1920 a tak dále… Nově vzniklé Československo to mělo v plánu také, ale Československý statistický úřad vznikl teprve v roce 1919, na přípravy nebylo moc času a navíc se ještě v roce 1920 pořád řešily nesrovnalosti kolem čerstvých státních hranic, takže sčítání bylo posunuto na únor 1921.

Jak už bylo řečeno, sčítání mělo pro Československo velký politický význam, protože mělo sloužit jako etnografické potvrzení nového státu. Projednávání nového zákona o sčítání lidu se tak protáhlo, protože spousta různých skupin měla želízka v ohni. Bylo například potřeba proměnit v zákoně definici národnosti, protože původní zákony habsburské monarchie byly nastaveny na principu “obcovací řeči”, tedy na jazyku, který lidé používají ke každodenní komunikaci. To samozřejmě v rakouském mocnářství nahrávalo Němčině.

Nový zákon tak umožňoval se přihlásit k jakémukoli národu bez ohledu na užití jazyka. Díky tomu se například mohli Romové nebo Židé přihlásit ke svým kořenům, aniž by museli mluvit romsky nebo hebrejsky. A aby se vyhnulo určité tenzi, Češi a Slováci byli stavěni jako jedna kategorie - národ československý. Ale to až v konečném součtu, zaznamenáváni byli odděleně, takže se dodnes dají dohledat počty Čechů a počty Slováků zvlášť.

Co je naprosto logické, ale možná vás to při rychlém čtení nenapadne… nebyly počítače. A šlo o shromažďování ohromného množství dat, která se fyzicky archivovala, takže výsledky prvního Sčítání lidu, domů a bytů vyšly na menší několikametrovou knihovnu. Nepočítali se totiž jenom lidé a údaje o nich, ale nemovitosti, majetky, vybavení bytů a podobně.

Zpátky do historie

Ostatně to je princip starý jako lidstvo samo. První zvěsti o všeobecném sčítání lidu pocházejí už ze starého Babylonu, někdy kolem roku 3800 před naším letopočtem. Vladaři potřebovali vědět nejenom, kolik mají poddaných, ale také co dělají, co pěstují, jakou mají profesi a tak dále.

Ostatně sám Ježíš se měl narodit v Betlémě právě proto, že tam jeho rodiče cestovali kvůli sčítání lidu. Římané totiž stejně jako řada říší před nimi opakovali sčítání lidu v pravidelných intervalech. Vždyť výraz, který pro sčítání používáme dodnes - populační census, vychází samozřejmě z římské latiny. Z té doby jsou taky nejstarší dochované dokumenty o sčítání lidu, ale ne z Evropy, nýbrž z Číny. V roce 2 našeho letopočtu v Číně žilo skoro šedesát milionů lidí.

V Českých zemích zavedla pravidelné sčítání, stejně jako hromadu jiných užitečných věcí, rakouská panovnice Marie Terezie.

Když to bylo naposled

Poslední sčítání lidu u nás proběhlo v roce 2011 a jako všechno v Česku, i tohle vyvolalo určité kontroverze. Spousta lidí si stěžovala, že oficiální Sčítání lidu, domů a bytů je příliš invazivní, narušuje jejich soukromí a vůbec, co je státu do toho, co já mám v baráku.

Nejenom to, ale navíc z minulého sčítání vylezlo, že v Česku žije pouze třináct tisíc Romů. Což je samozřejmě absurdní, jenom pro srovnání - patnáct tisíc lidí zaškrtlo, že jsou Jediové. Teorie je taková, že velká část Romů, kterých v Česku žije zhruba čtvrt milionu, se bála zaškrtávat svou národnost kvůli protiromským náladám ve společnosti. Položka ale taky nebyla povinná a podle aktivisty Karla Holomka taky spousta Romů nechápe smysl sčítání. V tom Romové určitě nejsou sami.

Zajímavá je pokaždé položka náboženství, protože lidé tam právě vyplňují Star Wars reference nebo se hlásí k Pastafariánství. Což je “víra” v ohromné špagetové monstrum, která má demonstrovat buď nesmyslnost víry obecně nebo kritizovat to, že se vás na tak osobní věci stát vůbec vyptává.

Přes svou STBáckou minulost ale Andrej Babiš příští rok ničí soukromí narušovat nechce. Sčítání bude prováděno zjednodušenou formou a online a má tak být i výrazně levnější.

Takže se těšíme, co tam zase napíšete, vy smějící se bestie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články