fb pixel Jesse Jackson podpořil Bernieho Sanderse! Dostane afroamerický aktivista levicového kandidáta na první místo? – G.cz
Vyhledávání

Jesse Jackson podpořil Bernieho Sanderse! Dostane afroamerický aktivista levicového kandidáta na první místo?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jesse Jackson, jeden z nejvýznamnějších afroamerických aktivistů historie Spojených států podpořil kandidaturu levicového politika Bernieho Sanderse na post amerického prezidenta. Pro Sanderse by to mohlo znamenat velkou pomoc, protože podle statistik se potýká právě s nedostatkem hlasů od černé komunity.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.3.2020, 10:45

Bernie Sanders v nesnázích

Bernie Sanders je člověk, který obětoval svůj život svému cíli. Vždycky věděl, že chce do vysoké politiky, protože potřebuje učinit zadost svým ideálům. Z Vermontu to dotlačil do Washingtonu, kde si musel od kamaráda půjčovat na první nájem, než mu přišel senátorský plat. A od té doby se nezměnil. Za svou, dekády dlouhou, politickou kariéru nemění názory, často hlasuje proti většině Kongresu, nebojí se ozvat… a jako pravého levicového kandidáta ho nemají rády velké firmy. Ostatně proto má nejvyšší procento darů na kampaň od běžných občanů. On nechce prachy od miliardářů a miliardáři nechtějí strkat prachy do něj.

Celý tenhle levicový štyk s sebou ale nese hromadu problémů. Tak zaprvé je Bernie po celou dobu primárek stavěn do pozice “far left” kandidáta, který stojí proti obřímu blobu “moderate” kandidátů. Biden, Warrenová, Klobucharová, Buttigieg, ti všichni vedli trochu jinou politickou linku. A pro běžného voliče, který se o politiku nezajímá, pak působí Bernie Sanders jako ukázkový “vyberte, co do řady nepatří”.

A tenhle problém se ještě násobí, když přihodíte do mixu otázku rasy. Jistě, republikáni to mají u afroamerické komunity obecně výrazně těžší, ale úplně doleva se téhle cílovce taky úplně nechce. Afroamerické rodiny bývají často velice konzervativní a věřící, takže umírněná levice, středoví demokraté, to je jejich. A v neposlední řadě má Joe Bide, Sandersův největší rival, výhodu své letité spolupráce s Barackem Obamou.

Jesse Jackson na pomoc

Proto přišla podpora od Jesseho Jacksona velice vhod. Jackson je ve spoustě věcech jako Sanders - obětoval život svému poslání. Je to reverend, politik a aktivista, který pracuje na zlepšení životních podmínek pro Afroameričany celé dekády. A Sandersova politika je podle něj pro černou komunitu to nejlepší. “S výjimkou původních Američanů, Afroameričané jsou minorita, která je ekonomicky i sociálně nejvíc pozadu. Nepotřebujeme umírněnost,” řekl Jackson v narážce na Sandersovy protikandidáty.

Sám Jackson se umí do Bernieho role vžít, sám kandidoval na prezidenta dvakrát v osmdesátých letech a byl prvním černým kandidátem, který vyhrál nějaký stát pro sebe. Na vítězství v primárkách to ale nestačilo. Jestli ovšem bude stačit jeho slovo k tomu, aby dostalo Sanderse do boje o Bílý dům, to se teprve uvidí.

V současné chvíli je Bernie Sanders na druhém místě za již zmiňovaným Bidenem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články