fb pixel Jednou estébák, vždycky estébák: Babiš je podle bratislavského soudu stále agentem StB – G.cz
Vyhledávání

Jednou estébák, vždycky estébák: Babiš je podle bratislavského soudu stále agentem StB

Andrej Babiš ve svých nejlepších letech
Zdroj: screenshot z archivní reportáže ČT

Krajský soud v Bratislavě se v úterý v rámci obnoveného líčení rozhodl zamítnout žalobu bývalého premiéra a potenciálního kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), že je neoprávněně veden ve svazcích StB. Babiš tímto případem zaměstnává slovenské soudy už 10 let, nicméně svou funkci agenta StB stále smazat nedokázal. Něco na tom asi bude...

Martin Miko
Martin Miko 14.6.2022, 11:41

Babiš zůstává agentem

Jednou agent, vždycky agent? Andrej Babiš opět neuspěl s žalobou, že je neoprávněně veden ve svazcích StB jako agent. Velké mrzení bude zřejmě doma u agenta číslo 25085, na kterého je vedený spis ve svazcích od roku 1980, kdy se stal důvěrníkem. Jedno je jisté – Babiš i nadále zůstává evidován jako agent tajné policie StB, ale ani to mu nebrání v tom, aby se i po deseti letech soudil se Slovenskem. Tentokrát mu soud zamítl jeho žalobu s odůvodněním, že nemá žalovat slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), ale slovenské ministerstvo vnitra, jak mu vysvětlil předseda tříčlenného senátu krajského soudu.

Proti verdiktu krajského soudu se Babiš již nemůže odvolat, ale může využít mimořádný opravný prostředek, což určitě udělá. Přece jen má před prezidentskými volbami, které prozatím nepotvrdil ani nevyvrátil. Pokud by však v příštím roce skutečně vyhrál volby, stal by se tak prvním trestně stíhaným estébákem v historii, jenž by usedl do prezidentského křesla.

Babiš svou spolupráci s StB opakovaně popírá, i když před mnoha a mnoha lety v pořadu Show Jana Krause tvrdil něco trochu jinak, než to vypráví nyní. No posuďte sami.

Jeho voličům to je stejně jedno, protože málokterý politik v Česku dokáže lidem slíbit tolik, co ostatní nemůžou splnit. Toho jsme ostatně svědky v jeho roli opozičního politika, když hází sliby do éteru v podstatě nonstop.

Podobné články

Doporučujeme

Další články