Je libo trochu paranoie a úzkosti? 5 orwellovských filmů, které až příliš připomínají současné nastavení světa – G.cz
Vyhledávání

Je libo trochu paranoie a úzkosti? 5 orwellovských filmů, které až příliš připomínají současné nastavení světa

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 70 lety byl publikován antiutopický román George Orwella 1984. Pokud jste jej nečetli ani v rámci povinné literatury, tak se za prvé styďte a za druhé to napravte alespoň tak, že si pustíte jeden z následujících filmů, které s knihou spojuje minimálně námět totální kontroly státu nad občany, atmosféra strachu a deprese...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 6.6.2019, 15:50

1. 1984 (1984)

Adaptací Orwellova románů je několik, ta z příznačného roku 1984 je asi nejpovedenější. Coby po svobodě a úniku bažícího prozřivšího cenzora Winstona Smithe tu můžeme vidět vynikajícího Johna Hurta. Depresivnost: 10/10.

2. The Circle (2017)

Kde jsou ty doby, kdy byla Emma Watson jen čarodějkou Hermionou! V rok starém filmu z blízké budoucnosti The Circle je zaměstnankyní firmy, která má pod dohledem celé lidstvo, každý jeho krok. Co se jí zpočátku zdá skvělé, se postupně, logicky, změní v noční můru.

3. Brazil (1985)

Náš asi nejoblíbenější kousek ze seznamu, Gilliamova šílenost Brazil, je Orwellovým životním dílem značně inspirována, nebojí se ale surrealistických obskurností a černého humoru. Zásadní kus, doporučujeme.

4. Equilibrium (2002)

Christian Bale byl super herec dlouho předtím, než začal spolupracovat s Christopherem Nolanem. V temném Equilibriu hraje agenta, který si tak trochu zapomene vzít dávku léku, které lidi budoucnosti zbavují emocí, a co čert nechce, v ten moment potká krásnou holku, kterou má potrestat smrtí za to, že se zpronevěřila totalitnímu režimu budoucnosti. Jde mimochodem o jeden z mnoha a mnoha snímků, kde zemře Sean Bean.

5. 451° Fahrenheita (1966)

Napsal to Bradbury, natočil to Truffaut. Absolutní distopická klasika podle románu jiného velikána sci-fi literatury opět sleduje muže, který začíná pochybovat o fungování represivní společnosti budoucnosti. Navíc v něm sílí láska k literatuře a pochopitelně také k ženě...

A tady 5 filmů z období Heydrichiády, které byste měli vidět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články