fb pixel Děsivá střelba na člun s uprchlíky: Orwell to věděl! – G.cz
Vyhledávání

Děsivá střelba na člun s uprchlíky: Orwell to věděl!

Jedna z nejšílenějších literárních vizí smrti se naplnila. Může tuhle zvrácenost ještě něco překonat?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.3.2017, 08:00

Na loď se sto šedesáti migranty ze Somálska zaútočil u jemenských břehů bitevní vrtulník AH-64 Apache, zřejmě ze Saúdské Arábie. Stroj vypadá takhle:

Jeho výzbroj podle typu tvoří:

kanón M230 ráže 30 mm s vysoce explozivními střelami a rychlostí střelby 625 ran z minutu,

– až 76 neřízených raket Hydra 70 ráže 70 mm

– 16 laserem naváděných protitankových střel Hellfire

Umíte si představit, jaký to asi byl masakr? Zatím je potvrzeno čtyřicet mrtvých, mezi nimi i ženy a děti. A teď si uvědomte, že tu děsivou scénu už v roce 1949 předpověděl George Orwell ve slavném románu 1984:

Nemrazí vás z toho? Už před osmašedesáti lety Orwell napsal:

“4. dubna 1984. Včera večer v kině. Samé válečné filmy. Jeden velmi dobrý o lodi plné uprchlíků bombardované někde ve Středozemním moři. Obecenstvo se ohromně bavilo při záběrech, na nichž se velký tlustý chlap pokoušel uplavat před helikoptérou, která jej pronásledovala. Nejdřív ho bylo vidět, jak se převaluje ve vodě jako delfín, potom ho bylo vidět přes zaměřovače kulometu helikoptéry, pak v něm byly už samé díry a moře okolo se zbarvilo do růžova, a potom se potopil, jako by těmi dírami do něho pronikla voda. Obecenstvo řvalo smíchy.

Potom bylo vidět záchranný člun plný dětí a nad ním se vznášela helikoptéra, na přídi seděla žena středních let s tříletým chlapečkem v náručí. Chlapeček křičel hrůzou a ukrýval tvář na její hrudi, jako by se chtěl zarýt až do ní, a ta žena ho objímala a konejšila, i když sama byla ztuhlá hrůzou. Stále ho co nejvíc kryla tělem, jako by si myslela, že ho její náruč uchrání před střelami.

Potom helikoptéra shodila dvacetikilovou bombu. Strašlivý záblesk a celý člun se rozletěl na třísky. Následoval úžasný záběr na dětskou ruku, jak stoupá vysoko vysoko do vzduchu. To musela brát nějaká helikoptéra s kamerou ve špici. V řadách vyhrazených pro členy strany se ozval obrovský potlesk. Ale nějaká žena dole v proletářské části kina strhla povyk a křičela, že by to neměli před dětmi ukazovat, že to není pro děti. Až ji policie vyvedla z kina…”

A TADY se podívejte na 30 starých černobílých fotek, ze kterých čiší strach a hrůza.

Podobné články

Doporučujeme

Další články