fb pixel Javier Pérez de Cuéllar zemřel ve věku 100 let: Bývalý generální tajemník OSN navštívil v 80. letech i Československo – G.cz
Vyhledávání

Javier Pérez de Cuéllar zemřel ve věku 100 let: Bývalý generální tajemník OSN navštívil v 80. letech i Československo

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Ve věku 100 let zemřel bývalý diplomat a generální tajemník OSN Javier Pérez de Cuéllar, který se proslavil například tím, že v roce 1995 neúspěšně kandidoval na prezidenta Peru. V 80. letech navíc obdržel čestný doktorát na Karlově univerzitě v Praze.

Martin Miko
Martin Miko 5.3.2020, 11:25

Javier Pérez de Cuéllar zemřel

Podle informací agentury AFP ve středu zemřel ve věku 100 let bývalý významný představitel OSN Javier Pérez de Cuéllar. Tento peruánský diplomat vykonával post generálního tajemníka OSN od roku 1982 až do roku 1991. „Můj otec zemřel po velmi náročném týdnu,“ prohlásil syn Cuéralla pro agenturu AFP, která dnes o jeho smrti informovala.

Javier Pérez de Cuéllar má za sebou velmi bohatou kariéru, která začala v podstatě od konce 2. světové války, když vstoupil do diplomatických služeb. Od roku 1966 začal pracovat jako náměstek ministra zahraničních věcí Peru a už o pár let později se stal zástupcem své země v OSN, později byl dokonce zvláštním představitelem generálního tajemníka OSN na Kypru. V 70. letech se stal náměstkem generálního tajemníka OSN a od roku 1982 fungoval po dobu deseti let přímo na pozici generálního tajemníka této vlivné instituce. V této funkci působil mimo jiné jako hlavní vyjednávač v rámci skončení falklandské války mezi Argentinou a Velkou Británií.

V roce 1995 se následně chtěl stát prezidentem Peru, což se mu vzhledem k neúspěšným volbám nakonec nepodařilo. Avšak v politice setrval a od roku 2000 krátce zastával post ministra zahraničních věcí této jihomarické země. Od roku 2004 i přes svůj vysoký věk působil jako velvyslanec Peru ve Francii.

Za zmínku stojí například i Cuéllarova návštěva Československa v roce 1984, kde v pozici nejvýše postaveného muže OSN obdržel čestný doktorát ze strany Karlovy univerzity v Praze.

Podobné články

Doporučujeme

Další články