fb pixel Příběh sochy Krista Spasitele aneb Když město objímá sedmisettunový Ježíš – G.cz
Vyhledávání

Příběh sochy Krista Spasitele aneb Když město objímá sedmisettunový Ježíš

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Přesně na den před 458 lety bylo založeno město Rio de Janeiro a řekli jsme si, že se u této příležitosti podíváme na jeho nejslavnější dominantu – obří sochu Krista Spasitele nad městem. Železobetonový Ježíš se dokonce v roce 2012 probojoval na seznam novodobých divů světa.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 27.2.2023, 00:09

Princezno, co takhle Ježíše?

Úplně poprvé přišel s nápadem postavit v Riu ohromnou religiózní sochu v roce 1869 kněz jménem Pedro Maria Boss. A přispěchal s tím za brazilskou princeznou Isabelou. Ta mu v podstatě řekla: „Hele, Pedro, je to super nápad, jo, ale já nejdřív musím vyřešit takovou drobnost tady.“ A pak zrušila v celé Brazílii otroctví. To se mimochodem tak moc nelíbilo brazilským statkářům, že proběhla revoluce, brazilská královská rodina byla svržena a musela se uklidit do exilu ve Francii. Isabela si údajně do svého deníku poznamenala: „Pokud je cenou za zrušení otroctví můj trůn, pak budiž.“ To moc nesouvisí s tou sochou, ale říkali jsme si, že je to cool historka.

Každopádně! Pak neměl pár dekád v Riu na nějaké megasochy nikdo ani pomyšlení, takže se myšlenka znovu objevila až v roce 1921. Základní kámen byl položen o rok později, ale trvalo další rok, než se doopravdy vybral nějaký konkrétní návrh. Nakonec to vyhrál návrh brazilského inženýra a sochu jako takovou udělal francouzský sochař polského původu. Podobně jako Pittbul, i Ježíš z Ria je Mr. Worldwide.

Ježíš tenkrát stál 250 tisíc dolarů, což na dnešní peníze dělá nějaké necelé čtyři miliony dolarů. A z většiny ho platili věřící. Socha byla slavnostně odhalena 12. října 1931 a Rio de Janeiro takovou slávu nezažilo dalších padesát let, když si přijel sochu očíhnout Jan Pavel II.

Ježíš na pováženou

Možná vás zajímá, jak je celá ta věc velká… a není tak velká, jak byste čekali. Podstavec sochy má sedm metrů, a v ní je zabudovaná malá kaple, a samotná socha má metrů třicet. Rozpětí mezi Ježíšovýma rukama je třiadvacet metrů. A kdybyste si někdy s něčím dělali těžkou hlavu, tak si vzpomeňte, že Ježíšova hlava má 35 a půl tuny. Celý váží přes 700 tun. Je to těžkotonážní spasitel.

Jeho třiadvacetimetrové rozpětí mimochodem může symbolizovat jak objetí, tak kříž jako takový, záleží na interpretaci. Ta se bude navíc postupně posouvat s časem, protože vzhledem k tomu, jaký materiál byl použit pro sochu, Kristus bude pravděpodobně postupně tmavnout. Až z něj bude černý Ježíš.

Mimochodem, Poláci mají vlastního obřího Ježíše, možná jste o něm slyšeli. Je to socha Krista Krále a na rozdíl od toho brazilského nevypadá jako vykupitel, který vás chce obejmout, ale jako někdo, kdo vám říká, ať pokleknete, a pak drapnete meč, protože jdeme dobývat Jeruzalém. Nejvyšší socha Ježíše je ale v Bolívii. Tam Ježíš zase působí, jako by právě vyhrál turnaj v break dance.

Tím jen chceme říct, že možná to je důvod, proč je Ježíš Spasitel nad Riem zařazen mezi novodobé divy světa. Velmi zřídka se povede, aby ohromná socha náboženské postavy tyčící se nad světovou metropolí působila vřele. A Spasitelův pětatřicetitunový výraz působí přesně takhle.

Podobné články

Doporučujeme

Další články