fb pixel
Vyhledávání

Japonský les smrti: Do Aokigahary odcházeli nepotřební důchodci umírat

Zdroj: By ajari from Japan - fuji jyukai_06, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7322374

Les by měl mít na člověka pozitivní vliv. Nic nezvedne náladu jako procházka pod zelenými korunami stromů. V Japonsku však existuje místo zvané Aokigahara, které místo nabití energií spíše přivodí návštěvníkům děs a donutí vás utéct pryč.

Martin Miko
Martin Miko 20.5.2024, 16:00

Les, který způsobuje sebevraždu

Aokigahara je les na severozápadním úpatí hory Fudži, který je známý nejen svou spojitostí s démony z japonské mytologie, ale také jako časté místo sebevražd. V dávné minulosti zde probíhal také odsouzeníhodný zvyk, který úřady naštěstí zakázaly.

Les Aokigahara není spojen pouze se sebevrahy, ale také s mýty o démonech a přízracích. Možná právě proto se zde v minulosti praktikovala krutá tradice zvaná ubasute. Péče o staré lidi byla pro chudé Japonce finančně náročná, a tak svoje starší příbuzné, zejména ženy, odnášeli na odlehlá místa jako Aokigahara, kde je nechali zemřít o samotě a hladu.

I v současnosti bohužel někteří potomci opouštějí své staré rodiče, nebo se sourozenci rozhodnou opustit jednoho z nich, pokud je v pokročilém věku a tělesně či mentálně postižený. Ačkoli to není tak časté, jsou hlášeny případy, kdy je senior ponechán například na benzínce, zatímco zbytek rodiny odjede domů. O poznání lépe jsou na tom staří lidé umístění do domovů důchodců a různých charitativních zařízení.

Proč je Aokigahara tak oblíbeným místem pro sebevraždy? V roce 1960 vydal autor detektivek Seičó Macumoto román Nami no To, který u nás také vyšel, a v něm popisuje, jak si na tomto místě vzala život nešťastně zamilovaná dvojice. Některé zdroje však uvádějí, že se ve skutečnosti jednalo o knihu Kuroi Jukai. Ať už to bylo jakkoli, tato kniha skutečně odstartovala vlnu sebevražd. Policie nebyla schopna situaci zvládnout, a tak povolala speciální hlídky, které jim pomáhají dodnes. Po celém lese jsou rozmístěny cedule s telefonními čísly na psychology a texty, které mají v sebevrazích posílit vůli k životu.

Statistiky sebevražd se od vydání osudného románu značně liší, ale od roku 1988 lze záznamy ukazují, že ročně došlo k přibližně třiceti případům. V roce 2003 však bylo v lese nalezeno až 105 těl. Před jedenácti lety se zde pokusilo vzít si život až dvě stě lidí, přičemž padesáti z nich se to podařilo.

Nejkritičtějším obdobím je březen, kdy se podávají daňová přiznání. Nejčastějším způsobem smrti je oběšení nebo spolykání prášků. Kromě bezpečnostních složek pomáhají těla sebevrahů hledat také novináři a dobrovolníci.

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Aokigahara

Tsunagujapan.com: What is Aokigahara?

Ancient-origins.net: Ubasute: Is the ancient tradition of dumping the elderly in a forest encouraging modern murder?

Podobné články

Doporučujeme

Další články