fb pixel Jan Blatný: Situace je stabilizovaná, ale křehká. Je to na každém z nás – G.cz
Vyhledávání

Jan Blatný: Situace je stabilizovaná, ale křehká. Je to na každém z nás

Zdroj: vlada.cz

Stalo se již takovou tradicí, že vám v pátek přinášíme informace o tom, jak se v Česku změnila nebo nezměnila situace kolem koronaviru. I dnes svolal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tiskovou konferenci. Co je tedy nového?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 4.12.2020, 16:05

PES štěká na stupni 3

Od včerejšího dne je republika podle systému PES ve stupni rizika číslo 3, což představuje určité rozvolnění restriktivních opatření. Děti (alespoň jejich podstatná část) se vrátily do škol, veřejnost může drancovat obchody. A někteří spoluobčané se opravdu chovají jako smyslů zbavení, to si na rovinu přiznejme. Ale Vánoce opravdu nejsou olympiádou v nakupování! Kafe si už v kavárně také dáme. Ale tohle všechno není nic nového.

Bohužel, ve čtvrtek 3. 12. se v Česku přerušilo předchozí vytrvalé zpomalování nárůstu počtu případů nově nakažených koronavirem. Přibylo 4624 nakažených, což je zhruba o 600 více než předchozí čtvrtek. Index rizika protiepidemického systému PES se ale ani dnes oproti předchozím dnům nezměnil. Již celých 12 dní v řadě je na 57 bodech ze 100.

Tak, jak to vypadá, pane ministře?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes na tiskové konferenci shrnul, jak to aktuálně v Česku vypadá. Kromě něj byla již tradičně přítomna hlavní hygienička Jarmila Rážová a také ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Tiskové konference se tentokrát zúčastnil i plukovník Petr Šnajdárek, který je braný za hlavního architekta tzv. chytré karantény.

Epidemie sice zpomaluje velmi mírně, ale stále se dá o zpomalování hovořit. Je patrné, že se situace mění po jednotlivých krajích. V některých se vývoj situace de facto zastavil. To řekl na úvod konference Ladislav Dušek. Celkový počet odhalených nově nakažených byl za listopad188 194, jde ale o výrazný pokles oproti říjnu, kdy testy odhalily 264 333 nakažených lidí, sdělil Dušek. Číslo R osciluje mezi hodnotami 0, 8 - 1. Situace je srovnatelná s ostatními evropskými státy. Epidemie Evropou prochází.

Procento nově diagnostikovaných se aktuálně nachází na 20%, což stále signalizuje velkou virovou zátěž v populaci.

Ladislav Dušek aktuální situaci v nemocnicích, které zaznamenávají pokles hostpitalizovaných, a to i těch kteří potřebuji intenzivní péči. I tak je situace ale nadále vážná. „Negativním aspektem nadále zůstává, že i přes celkový pokles počtu případů registrujeme stále vysoký podíl nově diagnostikovaných případů ve zranitelných skupinách obyvatel, kterých je aktuálně okolo 20 %. To představuje vzhledem k časté polymorbiditě, tj. stavu kdy pacient trpí více chronickými onemocněními zároveň, vyšší pravděpodobnost hospitalizace, včetně hospitalizací na jednotkách intenzivní péče. I v absolutních počtech jde stále o vysoké číslo, které se promítá do počtu hospitalizovaných pacientů. Ačkoli tyto počty klesly z více než 8 000 na současných 4 400, jde o vysokou zátěž blokující kapacity nemocnic," informoval ředitel ÚZIS.

Pokles nakažených se eviduje také mezi zdravotníků, kterých je aktuálně asi pět tisíc. Což je v porovnání s tím, že jich bylo třináct tisíc jistě dobrá zpráva. Ale i podle Duška nejde nadále nic podceňovat.

Je to na každém z nás

Ministr Blatný sdělil jednu důležitou informaci, která se váže k posledním dnům: "I přesto, že je souhrnný index rizika pro Českou republiku na úrovni, která odpovídá pohotovostnímu stupni 3, stále existují rozdíly, které jsou mezi jednotlivými kraji. Dobrou zprávou je, že zatím není pozorován „efekt otevření škol,“ vysvělil. "Situace je křehká a je na nás, jestli ji udržíme," dodal Blatný.

K rozvolňování se vyjádřila také hlavní hygienička, která sdělila:„Rozvolňování se řídí číslem, které je společné pro celou republiku tak, aby nedošlo k situaci, že by se lidé přemisťovali do oblastí, kde by byla uvolněnější pravidla. Aktuální epidemiologická situace v ČR není příliš odlišná od situace popisované v minulém týdnu. Pozorujeme pozvolný pokles v republikovém měřítku, a to ve všech parametrech, nejen v počtu případů. Při srovnání jsou současné hodnoty zhruba o 20 % nižší než v týdnu minulém.“

Petr Šnajdárek informoval o dalším testování, kdy do hry vstoupují v mnohem větší míře antigenní testy. Pro zvládnutí epidemie je testování velmi nutné, doplnil jeho slova také šéf resortu zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny budou moci hradit antigenní testy na covid-19 určené například domovům pro seniory přímo distributorům.

Jan Blatný se také důrazně ohradil proti dezinformacím, které se z velké části týkají vakcíny a její spolehlivosti a účinnosti, a které se dle ministra rozhodně nezakládají na pravdivých údajích. Pravdou je, že se v poslední dobou tyto kampaně poněkud rozbujely a i nám, coby laikům připadají přitažené za vlasy. Ale očkování je obecně třaskavé téma, a to nejen u nás. Nějak tušíme, že kolem očkování proti covidu, po kterém se celosvětově a nás nevyjímaje volá, bude ještě "veselo."

Podobné články

Doporučujeme

Další články