fb pixel
Vyhledávání

Vysázíme z daní 2,5 milionu za studii Jak si žije křeček polní?

Malé zvířátko dokázalo za tři měsíce vysát z Ředitelství silnic a dálnic pár milionů - jak se mu to povedlo? Kdekdo by pukl kvůli tomu hlodavci závistí!

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 24.7.2015, 16:50

Křeček polní je v České republice zákonem chráněný jako ohrožený druh. Naducané tvářičky, pestrý kožíšek a očka jako korálky, jen málokomu tenhle drobek vadí. Tedy až doposud, protože tenhle tvoreček stál Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přes 2 a půl milionů korun. Jak se mu to povedlo?

Tuhle sumu si tedy ve skutečnosti nevysloužili křečci, ale tým expertů v čele s RNDr. Vladímírem Ludvíkem z firmy Ekoteam, kteří hlodavce žijící v okolí (budoucí) rychlostní silnice R49 z Hulína do Fryštáku usilovně pozorovali po tři měsíce. Na zakázku pro ŘSD vypracoval tým odborníků Ekoteamu studii, která řeší výskyt křečků a také jejich možný přesun.

Pomoci ŘSD můžete i vy! Vezměte si domů jednoho křečka polního - a budeme mít novou silnici!

Celá práce je ovšem jen velmi zevrubný šedesátistránkový referát o křečku polním (Cricetus cricetus), jeho vývoji, popisu chování a výskytu v Evropě, který je opsán z odborné literatury. Konkrétní problém - sídlení křečka v trase stavby - řeší jen devět stran z celé studie, které jsou navíc doplněny ve velkém obrázky a satelitními snímky. Autoři za pozorování a vypsanou práci požadovali částku 2,5 milionu korun. A aby to bylo ještě zajímavější, doopravdy jim byla za tři měsíce strávené v křeččí společnosti tahle velká odměna vyplacena. To se stalo na jaře tohoto roku.

Výstavba silnice R49 dlouho vázne, ale vysolit za studii o hlodavci do koruny 2 382 248,- Kč, to vypovídá o tom, že na ŘSD musí být hoši s charakterem, který opravdu dokáže ustát všelicos. Aby se neřeklo, ŘSD studii u Ekoteamu po tlaku veřejnosti a ministerstva dopravy reklamovala.

I tak na začátku léta silničáři podali žádost na úřadě Zlínského kraje, aby křečka mohli z trasy dálnice vystěhovat. Jestli dostanou povolení a hlodavce přesunou do nových nor v blízkosti holešovské průmyslové zóny, mohli by začít stavět nejspíš příští rok. A budou se přitom opírat o onu předraženou studii.

Zní to jako zatraceně dobře provedený tunelářský trik, ale podívejme se na věc i z pohledu RNDr. Vladimíra Ludvíka a jeho kolegů. Jak nejlépe zachránit křečka polního? Nejlíp by prostě bylo, kdyby se nestavělo vůbec! Ludvík a spol. z Ekoteamu dokázali, že zahrávat si s životem křečků polních je drahá zábava - a na druhou stranu potvrdili fakt, že člověk i zvíře mohou mít ze sebe navzájem prospěch bez toho, aniž by ten druhý došel k újmě.

Lidé z přírodovědných studií se holt nezapřou. A svým způsobem je jejich úspěch nad státem lákadlem pro novou krev. Studujte přírodní vědy, ochranu životního prostředí! A bude se vést dobře vám, i všem křečkům v České republice!

Vykutálená studie od Ekoteamu je zde.

A tady máte 20 nefér otázek, které nikdy nechcete slyšet.

Podobné články

Doporučujeme

Další články