fb pixel Izrael ode dneška rozvolňuje, polovina populace dostala alespoň jednu dávku vakcíny – G.cz
Vyhledávání

Izrael ode dneška rozvolňuje, polovina populace dostala alespoň jednu dávku vakcíny

Zdroj: Pixy.org

Izrael příští týden naočkuje drtivou většinu populace nad padesát let. Už teď má skoro navakcinovanou polovinu svých občanů. Země se pomalu vrací do normálu, všechno bude fungovat na očkovací pas.

Jan Studnička
Jan Studnička 21.2.2021, 11:51

Green pass

Obratným manévrováním na světovém trhu získal Izrael dostatečné množství vakcíny proti koronaviru a taky má v očkování populace v podstatě světový náskok. V tuto chvíli téměř polovina občanů Izraele dostala alespoň jednu dávku. A protože blízkovýchodní stát očkuje Pfizerem, potvrdilo se, že vakcína je úspěšná na 95,8 %.

Od neděle se proto otevírají obchody, zoologické zahrady, posilovny, synagogy a hotely. Izrael vstoupil do třetího lockdownu 27. prosince a tohle je podle místního Ministerstva zdravotnictví „krok k normálu“. Kulturní a sportovní akce se otevírají také, ale mají hranici tří set lidí uvnitř a pěti set lidí venku.

Abyste mohli využívat služby v Izraeli, musíte mít takzvaný green passport, což je v podstatě potvrzení o bezinfekčnosti. To nosíte ve svém mobilním telefonu a dostane ho každý, kdo má za sebou déle než týden druhou dávku vakcíny. Dostanou ho i lidé, kteří covid prodělali, ale z nějakého důvodu nemohou dostat vakcínu. Green pass se vystavuje na půl roku.

Pfizer vs. Sputnik

Pochopitelně není na Blízkém východě všechno sluníčkové; Izrael je pořád Izrael. Už jenom způsob, jakým získal stát tolik vakcíny byl minimálně… na debatu. A zatímco uvnitř státu se vesele očkuje americkým Pfizerem a do týdne bude mít naočkováno pětadevadesát procent populace nad padesát let… do pásma Gazy se vyváží Sputnik V.

Je to tak. Izraelce Pfizerem, Palestince Sputnikem. Ale snažme se v tom vidět pozitivum! Aspoň si na tomhle příkladu Česko uvědomí, kterou vakcínu chce či nechce ve svém oběhu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články