fb pixel Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Velké vzpomínání na nejlegendárnější korupční skandály v Česku – G.cz
Vyhledávání

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Velké vzpomínání na nejlegendárnější korupční skandály v Česku

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Od roku 2003 si každoročně v tento den připomínáme Mezinárodní den boje proti korupci, který má za cíl zvyšovat povědomí o fenoménu korupce a zároveň informovat o nástrojích, které nám umožňují s ní efektivně bojovat. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli připomenout ty největší a nejznámější korupční aféry v Česku. Jdeme na to!

Martin Miko
Martin Miko 9.12.2019, 15:42

Korupce za všechny prachy

Korupce má v Česku asi zhruba stejně velkou tradici jako pití piva. Podle průzkumů se s korupcí v Česku setkalo zhruba 60 % všech podnikatelů. Podle zjištění agentury Ernst & Young by se 69 % podnikatelů rozhodlo přistoupit na korupční jednání v případě, že by tím pomohli firmě, a skoro polovině podnikatelů by nevadilo přijmout úplatek v podobě osobního daru nebo služby. Tak to vidíte, že nám některé věci přijdou naprosto normální.

Nemůžeme se divit, že v Česku vznikla dokonce i korupční turistika, kterou si vzala v minulosti na starost cestovní kancelář Corrupt Tour.

Připomeňme si 5 nejzásadnějších českých korupčních afér.

1. Kauza Pandury

Tato aféra se týkala nákupu 107 vojenských transportérů Pandur II pro českou armádu za zhruba 14 a půl miliardy korun. Českými médii se začaly šířit nějaké nejasnosti ohledně nákupu a možné korupce. Do aféry byl tehdy zapletený i český lobbista a bývalý tajemník premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Dalík byl nakonec obviněn a odsouzen za to, že napomáhal trestnému činu přijmutí úplatku, a odseděl si dva a půl roku. Musel také zaplatit pokutu.

2. Krabice od vína

V květnu 2012 byl zadržen David Rath s krabicí od vína, ve které bylo 7 milionů korun. Následně bylo u něj doma nalezeno dalších 10 milionů korun. Rath byl spolu s dalšími lidmi obviněn z přijímání úplatků v rámci veřejných zakázek. Odsouzen byl k trestu odnětí svobody a propadnutí majetku. Do vězení nastoupil až před nedávnem, a to po dlouhých 7 letech. Připomeňme, že se ještě před čtyřmi lety pokusil jako nestraník kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu jako lídr strany Česká suverenita.

3. Kauza ROP Severozápad

Politici dodnes s oblibou v médiích připomínají tento velký skandál, který se týkal netransparentního rozdělování evropských dotací ve výši 20 miliard korun. Kritizováno je především to, že za celou dobu padl pouze jeden jediný pravomocný rozsudek. V kauze se řešilo schvalování dotací výměnou za úplatky, a to ve výši minimálně 2,8 miliardy korun.

4. Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?

Od největší korupční aféry v českém fotbale sice uplynulo už 18 let, jenže my si ji dodnes připomínáme díky legendárnímu divadelnímu představení Jiřího Lábuse s Petrem Čtvrtníčkem. Do aféry byly tehdy zapojeny desítky lidí, včetně Ivana Horníka. V roce 2006 mu Obvodní soud v Praze 3 uložil trest za ovlivňování výsledků zápasů na 7 měsíců, který byl podmíněně odložen na dobu pěti let, a hlavně zákaz činnosti ve fotbale na 10 let. Ten mu byl zkrácen na polovinu. Rovněž dostal peněžitý trest ve výši 900 tisíc korun.

5. Amnestie Václava Klause

Nejedná se o korupční aféru, ale o hromadné omilostnění neboli akt, na který má prezident právo. Kvůli tomuto rozhodnutí Václava Klause z roku 2013 bylo prominuto více než 111 tisíc trestů, z čehož byla velká část podmíněných. Nicméně se spočítalo, že tato amnestie způsobila celkovou škodu ve výši nejméně 18,6 miliardy korun. Klausova amnestie ukončila mnoho vážných kauz, které se týkaly hospodářské kriminality a korupce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články