Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na dnešní tiskovku ohledně vývoje epidemie nemoci COVID-19 v Česku přinesl nejnovější čísla, 3330 nakažených, 45 vyléčených a 32 obětí. Uvedl, že se ve velkém testuje a Česká republika se tak v mezinárodním srovnání posunula s počty testovaných hodně nahoru. Zpráva, kterou zopakoval jak sám Vojtěch, tak postupně ve svých výstupech všichni řečníci, byla jasná - Česko si vede dobře a "Italský scénář", který se používá jako výraz pro tu nejhorší možnou alternativu, nás nečeká. V následujících dnech by měl významně stoupat počet nově testovaných a vyléčených.
Profesor Ladislav Dušek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky upozornil na několik potenciálně pozitivních jevů. Zaprvé, predikční modely, které dalo ministerstvo zdravotnictví dohromady, se ukázaly jako přesné a funkční a karanténní opatření tedy skutečně zafungovala. Přestože počet testovaných rychle narůstá, počet zachycených nakažených během testování stagnuje už několik dní na nějakých 6,5 %, což znamená, že se daří epidemii minimálně držet na uzdě, protože kdyby ne, procento zachycených bude v širším testováním stoupat. Dušek taky mluvil o čísle R, které v rovnici postupující nákazy říká, kolik lidí průměrně nakazí infikovaný člověk, a tedy vyjadřuje progres celé nákazy. Profesor upozorňuje, že v rovnici je pořád spousta neznámých (například lidé, co jsou infikováni kompletně bezpříznakově, poohyblivá inkubační doba a podobně) a má tedy široký rozptyl, ale podle "zlaté střední", jak to nazval, karanténa funguje a číslo R pomalu klesá.
Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý zase mluvil na téma kapacit českých nemocnic. Podle něj je Česko medicínskou špičkou a nemá nejmenší obavy, že by náš zdravotnický systém epidemii neustál. Ze čtyř a půl tisíc JIP a ARO lůžek, které mají české nemocnice k dispozici bylo před epidemií využito 63 %, teď je to 65 %. Podle Černého jen 13 % nakažených potřebuje hospitalizaci a zhruba čtvrtina z nich má těžký průběh nemoci. Na mimotělním krevním oběhu má zatím Česko pacienta jednoho, ale přístrojů na tuto proceduru má několik desítek. Jak už je známo, nejvíce ohrožení jsou starší pacienti a pacienti s už existujícími zdravotními problémy, konkrétně vysoký tlak, plicní nemoci a cukrovkáři.
Nakonec Roman Prymula šéf Centrálního řídícího týmu COVID-19 označil zjištění svých kolegů za dobré zprávy. Padla řeč i na rychlotesty z Číny, kolem kterých se vedou vzrušené debaty. Prymula prohlásil, že je do lékáren určitě distribuovat nebudou, protože vyžadují velice "citlivou interpretaci", což je taky důvod poprasku kvůli jejich nefunkčnosti. Prymula uvedl, že tyto protilátkové testy fungují buď jako indikátor těžkého průběhu nebo musí být testy prováděny od desátého dne nakažená a na určité výkyvy se musí pamatovat.
V dalších týdnech tak uvidíme, jestli se pozitivní prognózy naplní. Ale vypadá to, že tomu nejhoršímu se Česká republika vyhnula.