fb pixel Írán se loučí s mučedníkem, Trump hrozí raketami: Kam až bude spor eskalovat, tak to nikdo aktuálně neví – G.cz
Vyhledávání

Írán se loučí s mučedníkem, Trump hrozí raketami: Kam až bude spor eskalovat, tak to nikdo aktuálně neví

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Po americkém atentátu na íránského generála Sulejmáního situace stále eskaluje. Írán slibuje pomstu, Trump vyhrožuje na internetu, zatím se ještě nikdo nepustil do ozbrojeného konfliktu a věřme, že se tak ani nestane. Otázka je, jestli existuje nějaký scénář, který neskončí celosvětovým průšvihem.

Jan Studnička
Jan Studnička 6.1.2020, 16:09

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem rostlo už několik týdnů, ale pořád to byly takové ty věci, které nikdo nevnímá, protože se “dějí pořád”. 27. prosince zaútočila šíitská milice podporovaná Íránem na iráckou základnu Kirkúku, kterou ale využívala i US Army, takže při útoku přišel o život americký civilista. Američené v reakci na to poslali drona na šíitskou milici a zabili pětadvacet lidí. Iráčtí demonstranti, údajně podporovaní Íránem, v protestu proti náletům napadli americkou ambasádu v Bagdádu. A pak Trump vytáhl showstopper a nedaleko bagdádského letiště nechal vyhodit do povětří auto s íránským velitelem Kásimem Sulejmáním s odůvodněním, že Sulejmání plánoval útok proti Americe. “Byl to krok, který měl válce předejít, ne ji na startovat,” napsal na Twitter americký prezident v nějaké světlejší chvilce. Pravděpodobně mu nikdo neřekl, kdo byl Kásim Sulejmání a co pro Írán znamenal.

Nežijící mučedník

Sulejmání se poprvé proslavil ve válce s Irákem a dostal své vlastní velení ještě před třicátými narozeninami. Rychle stoupal po hodnostním žebříčku Revolučních gard až si pro sebe nakonec získal vedení jednotek Quds, což jsou… v podstatě speciální jednotky operující tajně, většinou v zahraničí a podřízené jsou přímo Velkému Ájatolláhovi. Ájatolláh Alí Chameneí o Sulejmáním mimochodem prohlásil, že je “žijícím mučedníkem islámu”.

Díky svému vlivu velitele speciálních operací zanechal nesmazatelnou stopu na Blízkém východě. On byl ten, komu se podařilo přesvědčit Rusy, aby přijeli do Sýrie a zachránili hroutící se režim Bašíra Asáda. On dokázal po odchodu Američanů řezat Islámský stát tak dlouho, dokud neměl v Iráku volné pole působnosti a nemohl po zemi roztáhnout íránský vliv.

Sulejmání za svůj život bojoval snad proti všem armádám regionu. I jeho kritici tvrdili, že je to strategický a taktický génius, a díky svému charismatu byl populární i mezi iránskými odpůrci domácího režimu.

Jeho náhlá smrt tedy rozzuřila celý Írán. Rakev s generálmajorem Sulejmáním cestovala od města k městu a dnes dorazila do Teheránu. Celé město je zavaleno davy truchlících, země slibuje Trumpovi pomstu, při smuteční řeči je na amerického prezidenta vyhlášena odměna osmdesáti milionů dolarů, za každého truchlícího občana Íránu (tedy za všechny).

Řekli byste si, že rozumný státník chápe, že celá věc je teď mimořádně citlivá a bude se obezřetně držet zpátky, že?

Jenže USA má v Bílém domě Donalda Trumpa.

Blonďatá nepříčetnost

Donald Trump, jak má ve zvyku, rozjel svou vlastní kampaň na Twitteru. Mimo jiné napsal, že pokud Írán zaútočí na americké jednotky nebo majetek, odpověď Spojených států bude velmi rychlá a nepřiměřeně silná. Problém je, že co to může znamenat je limitováno pouze Trumpovo představivostí, takže jako jeden příklad za všechny uvedl (opět na Twitteru!), že má zaměřených 52 cílů na íránském území, jeden za každého rukojmího, které Íránci drželi v devětasedmdesátém v Teheránu (a musel je za zachránit až Ben Affleck). Údajně je připraven srovnat cíle se zemí kdykoli a mezi nimi mají být i místa “důležitá pro íránskou kulturu”.

Internet byl samozřejmě pobouřen, takže lidé postují své fotky z dovolené v Íránů, na kterých ukazují, jak jsou památky krásné, a že by je nikdo neměl ničit, protože pak se Amerika sníží na úroveň Islámského státu… ale Trump všechny ty posty stejně nejspíš bere jen jako tipy, kam přesně může raketu vystřelit. Některá média navíc poukazují na to, že řada památek je na seznamu UNESCO a kdyby je Trump zničil, byl by souzen jako válečný zločinec.

Co se stane dál?

Trump může na svém razantním zásahu proti Teheránu doma vydělat i prodělat. Demokraté se hrozí, že prezident zadal rozkaz k v podstatě válečnému aktu bez autorizace Kongresu a chtějí legislativně zbavit Trumpa přístupu k vojenskému kapitálu.

Na druhou stranu je pravda, že válka většinou odvede pozornost Američanů od domácích problémů, jako je třeba impeachment, a naopak podrží prezidenta při znovuzvolení, to jsme ostatně viděli už několikrát.

A může se stát, že mu Írán skutečně válku dá, stále ještě není jisté, jestli nebude útok na Sulejmáního vyhodnocen jako válečný akt… a potom má Teherán spoustu možností, jak postupovat dál. Může napadat americké základny v Iráku, může za podpory Hizballáhu zatlačit na Izrael… ale může taky zablokovat Hormuzský průsmyk a v podstatě zavřít kohout pro pětinu ropných zásob.

Problém je, že aby se situace začala narovnávat, musela by jedna strana vycouvat. Myslíte, že to bude teokracie, které někdo zavraždil milovaného vůdce, nebo megalomanský maniak, který strávil polovinu života v soláriu?

Podobné články

Doporučujeme

Další články