fb pixel Indie jde pod karanténu, přes miliardu lidí má dalších jedenadvacet dní sedět doma – G.cz
Vyhledávání

Indie jde pod karanténu, přes miliardu lidí má dalších jedenadvacet dní sedět doma

Indie se rozhodla k tvrdým restrikcím. Indický premiér při svém včerejším proslovu uvalil karanténu na celou svou zemi s tím, že by měla trvat po jedenadvacet dní, které postačí k tomu, aby se zastavilo šíření koronaviru. Přísná karanténa bude mít dopad na ekonomiku, takže indická vláda zavádí několik prvních rychlých opatření.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.3.2020, 11:31

Jedenadvacet dní

“Vidíte ve zprávách, jaká je situace všude na světě. Vidíte nejsilnější země bezmocné proti pandemii,” řekl svému národu indický premiér Narendra Modi. Indie o půlnoci vyhlásila karanténu na celou svou zemi, což je třicet šest států a oblastí a 1,3 miliardy lidí.

“Všichni experti se shodují, že sebeizolace je jediný způsob, jak s virem bojovat. Zůstat ve svých domovech je teď jediný způsob, jak zůstat v bezpečí před koronavirem,” řekl premiér ve svém včerejším projevu. Indie, pátá největší ekonomika světa, zavírá všechno, kromě důležitých institucí. Elektřina, voda, lékárny, nemocnice a potraviny. Jejich karanténa je tak přísnější než ta naše, všechny kanceláře, továrny, firmy, dílny, redakce, všechno se zavírá. Na jedenadvacet dní.

Doslova Modi ve svém projevu řekl: “Podle expertů je dvacet jedna dní potřebných k tomu, aby se šíření infekce zastavilo. Pokud nezvládneme následujících dvacet jedna dní, naši zemi to může vrátit ve vývoji o dvacet jedna let zpět.”

Rupie pro všechny

Indická vláda si velice dobře uvědomuje, jak náročné následující dny budou, zvlášť na velkou nemajetnou část populace, zavádí se i ekonomická opatření. Podobně jako u nás indické úřady posunuly nutnost odevzdání daňového přiznání o tři měsíce, sníží se bankovní poplatky pro vybrané bankovní účty a zmizí extra poplatky za vybírání z bankomatu jiných bank, aby lidé nemuseli cestovat za “svým” bankomatem.

Přes to, že je Indie poměrně blízko původnímu epicentru nákazy, vyhnula se miliardová země zatím plnému úderu pandemie. Zatím podle oficiálních čísel mají přes pět set nakažených, deset mrtvých a necelých čtyřicet vyléčených. Právě ze strachu před rozjetou epidemií vzešla takhle přísná karanténní pravidla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články