fb pixel Igor Matovič je vítěz, Fica už čeká jen odcházení. Slovensko ve volbách přepsalo svůj politický směr – G.cz
Vyhledávání

Igor Matovič je vítěz, Fica už čeká jen odcházení. Slovensko ve volbách přepsalo svůj politický směr

Zdroj: Profimedia.cz

Igor Matovič a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti je jasným vítězem slovenských parlamentních voleb. S necelými 25 % tak poráží dosud vládní Směr Roberta Fica, který dosáhl na necelých 18 %. Pro korupčními kauzami pošpiněného expremiéra to znamená strmý pád dolů.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 1.3.2020, 07:17

Matovič povede Slovensko

Příštím premiérem Slovenska se stane Igor Matovič, hlavní tvář a lídr protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Strana vedla už v předvolebních průzkumech, přesto se zjevila takříkajíc z ničeho nic a jedná se tak o vítězství mírně překvapivé. OLaNO si v parlamentních volbách dokázalo získat téměř 25 % hlasů.

Oproti tomu dosud vládní strana Směr Roberta Fica, kterou do voleb vedl současný premiér země Peter Pellegrini, v průběhu sčítání hlasů ztrácela a ztrácela, až skončila na 18 %. Fico tak zamíří do opozice. Třetí pomyslnou příčku na stupínku vítězů zaujímá SME Rodina miliardáře Borise Kollára. Skončila s podporou 8,32 voličů, a tak se dostala těsně před krajně pravicovou stranu Mariána Kotleby Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Ti získali 8,15 %.

Budoucnost je otevřená?

Matovič a jeho kolegové za sebou tak mají úspěšnou a krušnou noc. "Pokusíme se vytvořit tu nejlepší vládu, jakou Slovensko může mít, kde spravedlnost bude platit pro všechny. Nečekají nás růžové zítřky, chlív je plný a my počítáme s každým, kdo chce přiložit ruku k dílu,“ řekl budoucí předseda slovenské vlády. Tento populistický rétor, který se vyloupl v pro Slováky temných časech, a celá situace okolo jeho raketového vzestup jistě připomíná, co Češi před lety zažili s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO.

Je to už taková přirozenost, když má nějaká země definitivně po krk praktik tradičních vládních stran, že sáhne po něčem úplně novém. Na Slovensku to celé před dvěma lety odstartovala vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, která mimo jiné odhalila vazby mafie na nejvyšší politické představitele země. O tom, jak to mohlo být, mimo jiné vypráví aktuální film Sviňa.

6,95 % hlasů má koalice Progresivního Slovenska (PS) a Spolu, do poslanecké sněmovny se dostaly strany Svoboda a solidarita (6,21%) a Za lidi (5,72%), nová partaj bývalého prezidenta Andreje Kisky.

Uvidíme, zda krok do relativního neznáma bude tím správným krokem pro naše nejbližší východní bratry. Volební účast dosáhla na krásných 65,82 %. Doufejme, že dopadnou lépe než my. Profil Igora Matoviče o tom, co je tento pán vlastně zač, připravujeme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články