fb pixel „Ignorování medicínských faktů,“ říká David Attenborough o odpůrcích očkování – G.cz
Vyhledávání

„Ignorování medicínských faktů,“ říká David Attenborough o odpůrcích očkování

Zdroj: By User:Mikedixson - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25829773

V rozhovoru pro britský Channel 4 označil sir David Attenborough odpor k očkování jako ignoraci medicínských faktů. Empaticky však dodal, že není těžké být k vakcínám nedůvěřivý, když člověk neví, jak fungují.

Jan Studnička
Jan Studnička 5.2.2021, 06:51

Attenborough a pandemie

David Attenborough byl vždycky hlasem dobra a racionality, a to obzvlášť v poslední době, kdy začal trochu víc šlapat do ochrany životního prostředí a ekologie. Řada jeho kolegů mu doteď vyčítá, že s tím nezačal dřív, ale Attenborough byl vždycky tak trochu britský přírodovědec ze staré školy. Můžeme být rádi, že nestřílel zvěř a nenechal se každé ráno holit černým sluhou.

Obzvlášť pro Brity má cokoli, co řekne sir David Attenborough, velkou váhu. Což je dobře, protože se rozhodl promluvit k pandemii koronaviru. V rozhovoru pro zpravodajský segment britského Channel 4 řekl, že odmítat očkování je pusté ignorování medicínských faktů. Uznal ale, že pokud člověk nemá představu, co očkování vlastně je a jak alespoň zhruba funguje, je „pochopitelně nedůvěřivý“.

Pokud je takových lidí většina, máte problém,“ řekl Attenborough. Naštěstí bych řekl, že většina lidí chápe, jak je vakcína důležitá, i jak funguje.“ Jeho osobní názor pak je, že tahle pandemie je opravdu ošklivá. „Pandemie nejsou nic nového,“ zmínil. „Měli jsme Černou smrt, měli jsme spousty nákaz, ale tahle se dostala úplně všude. Protože lidé se dostali všude.

Nepříznivá čísla

Anti-vax tendence jsou ve společnosti silnější než kdykoli dřív. Hlavně proto, že vakcinace je větší téma než kdykoli předtím. Zajímavá jsou čísla z průzkumu, který si nechávala vláda zhotovit v prosinci loňského roku. Podle něj totiž devětatřicet procent lidí chtělo vakcínu a pětačtyřicet procent ne. Šestnáct procent bylo tradičně nerozhodnutých. A teď pozor; šedesát procent respondentů odpovědělo, že většina lidí by se měla nechat naočkovat.

To znamená, že jsou mezi námi lidé, kteří vědí, že vakcína pomáhá, ale sami ji nechtějí riskovat. A nejsou to tři čtyři lidé, jež mají s vakcínou zdravotní problémy, ne. Tady se bavíme o vzorku populace. Ten asi nechce riskovat, že dostane z vakcíny autismus. Pozdě!

Podobné články

Doporučujeme

Další články