fb pixel I Putin je jenom člověk: Jak šel čas s ruským prezidentem – G.cz
Vyhledávání

I Putin je jenom člověk: Jak šel čas s ruským prezidentem

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Ruský prezident Vladimir Putin je dlouhá léta považován za jednoho z nejmocnějších lidí na světě. Za člověka, který se své pozice jen tak nevzdá. Do vysoké politiky však nastoupil až v roce 1999, když se stal předsedou vlády Ruské federace, čemuž předcházely bombové útoky na obytné domy v ruských městech. Při těch zemřelo 307 lidí. Právě díky následnému zahájení války v Čečensku si Putin upevnil svou moc a získal v zemi popularitu.

Martin Miko
Martin Miko 9.9.2020, 13:50

Putin v toku času

Když se řekne putinismus, některým z našich čtenářů se vybaví oblíbený termín, který je globálně hojně využíván některými světovými politiky i novináři. Konkrétně jde o období po roce 2000, kdy se k vládě Ruska dostal Vladimir Putin. Nejprve v září 1999 jako premiér a na konci téhož roku jako prezident po abdikaci Borise Jelcina. Od té doby jsme svědky neustále vyvíjejícího se Putinova režimu, jenž je dokonce politologem Richardem Sakwou popisován ve čtyřech fázích. Po roce 2000 započala obnova politiky po období chaosu, následně se rozjela konsolidace režimu a poté tandemová vláda s prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Od roku 2012 nastává čistě rozvinutý putinismus, v rámci kterého se Putin snaží o vytvoření kultu osobnosti, což dokazuje například i Putinova busta v Petrohradu. Ta byla odhalena v roce 2015.

Putinova cesta však začala v roce 1952 v Leningradu, kde se narodil. Po dostudování práv na Leningradské státní univerzitě v roce 1975 vstoupil do KGB i KSSS. Členem Komunistické strany Sovětského svazu byl až do rozpadu SSSR, naproti tomu z KGB odešel v roce 1991, aby se pokusil stát starostou Leningradu. Ten se tou dobou již jmenoval zase Petrohrad. To se mu také v roce 1991 podařilo v demokratických volbách. Jeho život je plný fascinujících událostí, které zahrnují létání ve stíhačce, vydávání vlastního kalendáře i sepsání knihy o judu, o čemž vás přesvědčí jiný náš článek.

V následující galerii vám ukážeme Putinův vývoj od malého studentíka až po dospělého jedince, který skoro 20 let vládne Rusku podobně jako kdysi Stalin.

V jaké životní fázi se vám Putin líbil nejvíc? Nás „baví“ vždy a všude. O tom žádná.

Podobné články

Doporučujeme

Další články