fb pixel
Vyhledávání

Hrůzostrašná Gertie: Legendární elektrické křeslo, které zabilo jednoho člověka dvakrát

Zdroj: Wikimedia Commons/PPOC, Library of Congress, Public domain

Šestnáctiletý Willie Francis se stal známým tím, že přežil svou vlastní popravu. Byl odsouzen k trestu smrti poté, co byl obviněn z vraždy lékárníka. Po první neúspěšné exekuci nejvyšší soud zamítl odvolání právníka chlapce a nařídil opakované provedení rozsudku.

Martin Miko
Martin Miko 16.5.2024, 17:50

Dva tresti smrti pro jednoho muže

Willie Francis se narodil 12. ledna 1929 ve městě St. Martinville v Louisianě. Pocházel z rodiny zemědělců a byl nejmladším z třinácti sourozenců. Jeho rodina žila v mizerných životních podmínkách, a Willie se vzdělával v školském systému, který byl silně segregovaný a nedostávalo se mu dostatečné pozornosti. Proto měl pouze omezené vzdělání. Trpěl také koktáním, které jeho okolí popisovalo jako velmi výrazné.

Když v listopadu roku 1944 došlo k vraždě prominentního občana městečka St. Martinville jménem Andrew Thomas před jeho vlastním domem, vyšetřování tohoto zločinu se stalo prioritou místní policie. Šerif Reisweiber nařídil svým strážníkům, aby zatkli každého, kdo by mohl být podezřelý z této vraždy. I přes intenzivní vyšetřování se však po několika měsících nepodařilo případ rozluštit. Mezi podezřelé se zařadil i Willie, který dříve pracoval pro Thomase.

Policie nemusela daleko chodit pro podezřelého chlapce. Willie byl již ve vazbě v Port Arthuru, podezřelý z údajné spolupráce s drogovým dealerem a také z krádeže. Jeho zatčení proběhlo v srpnu 1945, když byl na návštěvě u své sestry. Zatčení bylo provedeno ve spojitosti s vraždou Andrewa Thomase, avšak Willie se údajně k této vraždě přiznal až ve vězení, a to bez přítomnosti svého právního zástupce. To vyvolalo pochybnosti o autentičnosti jeho výpovědi. Detektivové však tvrdili, že se Willie podruhé přiznal během převozu do St. Martinville. Navíc ve své výpovědi naznačil, že s Thomasem sdílel i další tajemství. Následně se objevily teorie v novinách, které naznačovaly možnost sexuálního zneužívání ze strany Andrewa Thomase.

Žalobce se ocitl ve složité situaci, protože proti Williemu neměl téměř žádné přesvědčivé důkazy spojující ho s vraždou. Vražedná zbraň byla nalezena u zástupce šerifa, který oznámil její zmizení před pouhými dvěma měsíci. Tento policista navíc obvinil Willieho z romantického vztahu s jeho vlastní ženou, což by mu poskytlo motiv k pomstě. Avšak na zbrani nebyly nalezeny žádné otisky prstů a vystřelené náboje nebyly podrobeny balistické expertíze. K tomu všemu došlo k záhadné ztrátě obou důkazů během převozu na ústředí FBI.

Willieho soudní proces začal 12. září 1945. Ačkoli mu byli přiděleni dva právní zástupci ze státní strany, jejich úsilí v jeho obraně bylo minimální. Soudní líčení trvalo pouhé dva dny, a verdikt poroty byl jasný: trest smrti. Neproběhlo žádné odvolání, a právníci se dále neangažovali v případu.

A pak to někdo pokazil

Willieho poslední den na Zemi měl být 3. květen 1946. Jeho život mělo ukončit elektrické křeslo, pojmenované Hrůzostrašná Gertie. Když popisoval svůj děsivý zážitek, zdálo se, jako by do jeho těla najednou bodlo tisíc jehel. „Prásk! Bzzz! Připadalo mi, jako by do mého těla píchalo naráz snad tisíc jehel,” popsal děsivý zážitek Willie. „Navíc jsem měl pocit, že mi někdo do levé nohy řeže žiletkou.”

Willie Francis dokázal popsat svou vlastní popravu, což vyvolává otázky ohledně lidské schopnosti vnímat extrémní bolest a trauma. Kapitán strážník Ephie Foster a jeho pomocníci byli při vykonání rozsudku pod vlivem alkoholu, což vedlo k chybnému nastavení elektrického křesla. Tento incident vzbudil kontroverze a média začala spekulovat o tom, zda šlo o náhodu či zásah vyšší moci. Ovšem, až do dnešního dne není jasné, zda šlo skutečně o zásah nadpřirozených sil. V případě, že by byla naplánována druhá poprava, prokuratura by se setkala s veřejným nátlakem a otázkami ohledně dodržení osmého dodatku, který chrání jednotlivce před krutými a neobvyklými tresty. Mladý právník Bertrand DeBlanc, přítel Andrewa Thomase a kontroverzní postava, se postavil na Willieho stranu a argumentoval, že opakování popravy by porušilo ústavou zaručená práva.

Soudce Felix Frankfurter, známý svými liberálními názory, přesto hlasoval pro opakovanou popravu Williho. Později se cítil provinile a pokusil se o změnu rozsudku, ale guvernér Jimmie Davies tento krok odmítl. Tak se 9. května 1947 Willie znovu vydal ke křeslu smrti. Doprovázela ho rodina a jeho právní zástupce. Před věznicí se shromáždilo mnoho lidí, ale nešlo o protestující, spíše o zvědavce. Willieho poslední slova byla v duchu smíření a přijetí svého osudu. Jeho právník chtěl podat odvolání i v poslední chvíli, ale Willie odmítl. Nakonec zemřel ve 12:10.

Zdroje informací:

Historicmysteries.com: Willie Francis, A teen electrocuted twice by Louisiana

https://www.cla.purdue.edu/academic/communication/cspan/ccse/civics-literacy-initiative/4-death-by-installments.html

http://www.gilbertking.com/the-execution-of-willie-francis/

Podobné články

Doporučujeme

Další články