fb pixel Hrad ukázal video s hospitalizovaným prezidentem. Mynář a Vondráček jej navštívili bez roušky, na listině nebylo datum – G.cz
Vyhledávání

Hrad ukázal video s hospitalizovaným prezidentem. Mynář a Vondráček jej navštívili bez roušky, na listině nebylo datum

Zdroj: Profimedia

Hradní kancelář zveřejnila video, na kterém prezident Miloš Zeman podepisuje v přítomnosti své pečovatelky, tajemníka, kancléře Vratislava Mynáře a předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka dokument o svolání nové sněmovny. Ani jeden z nich na sobě ovšem neměl během návštěvy prezidenta roušku či respirátor.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 21.10.2021, 16:57

Tisková konference

Na dnešních 15 hodin odpoledne byla svolána Kanceláří Pražského hradu tisková konference, kde se měla kancelář vyjádřit k předem nestanovenému tématu. Jiří Ovčáček pouze prozradil, že součástí bude také audiovizuální záznam. Tisková konference měla být reakcí na „útoky médií, ale i veřejných činitelů“.

Vratislav Mynář se pokoušel současnou situaci paralelně přirovnávat například k časům, kdy byl prezidentem Václav Havel. „Při pohledu do historie o informování o stavu Václava Havla lze najít paralely se současnou situací. Právní rámec se od té chvíle nezměnil. Bez schválení prezidentem nemůže kancelář zveřejňovat informace o jeho zdravotním stavu.“ V případě prezidenta Václava Havla ovšem Kancelář Pražského hradu vždy informovala velice podrobně, v některých případech možná až příliš.

Mynář na tiskové konferenci také popisoval, jak v minulém týdnu proběhla ona hojně diskutovaná schůzka se šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). „Doprovodili ho do předsálí, sám jsem ho přivedl do pokoje, kde došlo k dokončení ústavního aktu. Ohrazuji se, že bych si dovoloval manipulovat či falšovat podpis pana prezidenta,“ řekl k tématu Mynář krátce před zveřejněním videa.

Porušení pravidel a listina bez data

Kancléř také upřesnil, že se prezident Miloš Zeman rozhodl ke svolání ustavující schůze sněmovny ještě před tím, než Mynář obdržel stanovisko Ústřední vojenské nemocnice o prezidentově zdravotním stavu. V tom se totiž píše o Zemanově momentální neschopnosti vykonávat jakékoli pracovní povinnosti. Proti tomuto tvrzení se vojenská nemocnice ohradila, o Zemanově pracovní neschopnosti totiž prezidentskou kancelář informovala již ve středu 13. října v 8 hodin ráno.

Na videu, které následně kancléř Mynář pustil, je hned několik nesrovnalostí. Na záznamu není Vratislav Mynář s Radkem Vondráčkem „sám“, jak předesílal, ale s dalšími třemi lidmi – prezidentovou pečovatelkou, tajemníkem a protokolářem, jenž pořizoval audiovizuální záznam. Nikdo z přítomných na sobě nemá plášť, roušku či respirátor, přestože to Ústřední vojenská nemocnice považuje za hrubé porušení nastavených pravidel.

Záběr na dokument, který prezident podepisuje, navíc ukazuje zajímavý detail. Na listině není uvedeno žádné datum. Ovšem ve chvíli, kdy ji veřejně ukazoval Radek Vondráček, bylo datum již dopsáno fixou. Není tedy jasné, kdy bylo video vlastně pořízeno.

Policie bude vyšetřovat prezidentovo okolí

Prezident Zeman je hospitalizován od 10. října, přičemž ve středu 13. října byla oficiálně potvrzena jeho pracovní neschopnost. Veřejnost se tuto skutečnost ovšem dozvěděla až pět dní poté, a to od šéfa Senátu Miloše Vystrčila. I přes tuto informaci navíc Vratislav Mynář uspořádal schůzku se šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem, na které se nedodržovala základní proticovidová opatření, přestože se uskutečnila na jednotce intenzivní medicíny.

Mynář rovněž sdělil, že Hrad prozatím ruší předávání státních vyznamenání, které se tradičně koná 28. října. Zatím není nic prokázáno, ale vzhledem k počtu řečených nepravd a nesrovnalostí celá situace zavání případnou manipulací. Policie bude okolí prezidenta republiky vyšetřovat, zdali se někdo nedopustil „trestných činů proti republice“.

Podobné články

Doporučujeme

Další články