fb pixel
Vyhledávání

Hospodařit na půdě po mrtvých lidech se vyplatí. Když se na to náhodou přijde, zaplatíte jen pár tisíc jako Agrofert

Hospodařit na pozemcích, které zůstaly volné po zesnulých lidech, se firmám z koncernu Agrofert velmi vyplatilo. Státu totiž musely firmy doplatit 2637 Kč, jak uvedl web Seznamzprávy.cz. Půjčit si něco, co nám nepatří, se tedy v některých případech vyplácí, protože konkrétně v tomto případě se nejedná o nic nezákonného.

Martin Miko
Martin Miko 31.10.2019, 14:08

Půda po mrtvých

Vzpomínáte si na kauzu z konce roku 2017, ve které iRozhlas.cz přišel se zprávou, že Agrofert neoprávněně hospodařil na 1700 hektarech půdy bez majitele a navíc na tuto půdu pobíral dotace? Tak nyní stát doměřil těmto dvěma firmám z holdingu Agrofet doplatek ve výši 2 637 korun. Jednalo se o pozemky, které firmám nepatřily a ani je neměly v pronájmu. Zkrátka je využili bez dovolení ve svůj prospěch a jako bonus na tyto pozemky pobíraly dotace. Podle vyjádření Agrofertu prý nejde o žádný postih, ale pouze o postupné narovnání užívacích práv.

V rámci rozsáhlé revize přišli státní úředníci na to, že dvě firmy z koncernu Agrofert užívaly pozemky po lidech, kteří zemřeli a nezbyli po nich žádní dědicové a neměli sepsanou závěť. Proto byl postupně pro firmy ZAS Podchotucí a První zemědělská Záhonice vyměřen doplatek. První z firem zaplatila 1 052 korun a druhá 1585 korun. V tomto případě nejde o žádný postih, protože výše doplatku na nájemném se může reálně doopravdy pohybovat v haléřích za metr čtvereční.

Podle informací z registru Státního zemědělského intervenčního fondu získaly firmy První zemědělská Záhonice a ZAS Podchotucí v roce 2018 na své hospodaření dotace. Dohromady se jednalo o sumu okolo 36 milionů korun, z čehož byla přes polovina částky směřována na platbu na plochu, o kterou se starají. Není však jasné, jakých všech pozemků se tyto dotace týkají.

Agrofert připojil k článku na Seznamzprávy.cz informaci, že užívání cizí půdy v těchto situacích provozují stovky až tisíce dalších zemědělců v Česku. Nejde o nic nezákonného a trestného. Babišova bývalá firma naopak tvrdí, že přispívá k údržbě tohoto pozemku, protože ho obhospodařuje a stará se o něj.

A zde se dozvíte, že na legendárním sídlišti Chanov zdražili nájemné.

Podobné články

Doporučujeme

Další články