Půda po mrtvých
Vzpomínáte si na kauzu z konce roku 2017, ve které iRozhlas.cz přišel se zprávou, že Agrofert neoprávněně hospodařil na 1700 hektarech půdy bez majitele a navíc na tuto půdu pobíral dotace? Tak nyní stát doměřil těmto dvěma firmám z holdingu Agrofet doplatek ve výši 2 637 korun. Jednalo se o pozemky, které firmám nepatřily a ani je neměly v pronájmu. Zkrátka je využili bez dovolení ve svůj prospěch a jako bonus na tyto pozemky pobíraly dotace. Podle vyjádření Agrofertu prý nejde o žádný postih, ale pouze o postupné narovnání užívacích práv.
V rámci rozsáhlé revize přišli státní úředníci na to, že dvě firmy z koncernu Agrofert užívaly pozemky po lidech, kteří zemřeli a nezbyli po nich žádní dědicové a neměli sepsanou závěť. Proto byl postupně pro firmy ZAS Podchotucí a První zemědělská Záhonice vyměřen doplatek. První z firem zaplatila 1 052 korun a druhá 1585 korun. V tomto případě nejde o žádný postih, protože výše doplatku na nájemném se může reálně doopravdy pohybovat v haléřích za metr čtvereční.
Podle informací z registru Státního zemědělského intervenčního fondu získaly firmy První zemědělská Záhonice a ZAS Podchotucí v roce 2018 na své hospodaření dotace. Dohromady se jednalo o sumu okolo 36 milionů korun, z čehož byla přes polovina částky směřována na platbu na plochu, o kterou se starají. Není však jasné, jakých všech pozemků se tyto dotace týkají.
Agrofert připojil k článku na Seznamzprávy.cz informaci, že užívání cizí půdy v těchto situacích provozují stovky až tisíce dalších zemědělců v Česku. Nejde o nic nezákonného a trestného. Babišova bývalá firma naopak tvrdí, že přispívá k údržbě tohoto pozemku, protože ho obhospodařuje a stará se o něj.
A zde se dozvíte, že na legendárním sídlišti Chanov zdražili nájemné.