fb pixel Bydlení v Chanově už nebude za „hubičku“: Vedení Mostu zdraží kvůli rostoucímu nepořádku pod okny – G.cz
Vyhledávání

Bydlení v Chanově už nebude za „hubičku“: Vedení Mostu zdraží kvůli rostoucímu nepořádku pod okny

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Pár měsíců po odvysílání úspěšného seriálu Most! vyprchala z lidí představa, že sídliště Chanov je vtipné místo, kde Romové říkají vtipné hlášky a průhledné paneláky jsou jen jakási turistická atrakce, kterou je zapotřebí vidět alespoň jednou za život. Toto problémové sídliště se přitom stále potýká s problémy, které musí město řešit. I to je jeden z důvodů, proč mostecká radnice zvedne lidem z Chanova nájemné.

Martin Miko
Martin Miko 30.10.2019, 13:03

Chanov bude zdražovat

Není tomu tak dávno, co lidé jezdili do Chanova doslova „na exkurzi“, aby se přijeli podívat do nechvalně proslulého mosteckého ghetta, které je známé průhlednými paneláky. Po odvysílání seriálu České televize Most! se o sídliště zvedl zájem. Jezdili tam dokonce i někteří politici včetně ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Jenže uteklo pár měsíců a tak nějak se na všechny ty sliby zapomnělo. Obyvatelé Chanova dlouhodobě nesouhlasí s tím, že za zničené sídliště mohou oni. Tvrdí, že to udělali lidi, kteří už zde dávno nebydlí. Avšak nepořádek a údržbu Chanova město i dnes platí nemalými finančními prostředky. I to je jeden z důvodů, proč hodlá město Most v Chanově zvedat nájemné.

Problémové sídliště Chanov se dočká zdražování městských bytů. To proběhlo naposledy v roce 2016. V některých oblastech Chanova, kde nefunguje ani topení, platí lidé v současnosti 20 korun za metr čtvereční. Nově se nájemné v této oblasti zvedne na 30 korun za metr čtvereční, což je zvýšení o 50 %. V jiných lokalitách se bude jednat o zvýšení až na cenu 45 korun za metr, což znamená, že byt o velikosti 55 metrů čtveřeních mohou obyvatele Chanova zaplatit za holý nájem až 2475 korun, což je v porovnáním s ostatními lokalitami města Most naprosto zanedbatelná částka.

Někde se na úklid chanovského sídliště vzít peníze musí. Když město porovnalo příjmy z nájemného společně s náklady na úklid, ukázalo se, že je Most každoročně v mínusu 6 milionů korun. A Chanov se zkrátka uklízet musí, jinak z nej vznikne jedno velké smetiště, jak ukázal test mosteckých technických služeb letos v říjnu. Když místní technické služby na 10 dní přestaly uklízet okolo domů v Chanově, vznikl v okolí některých paneláků neuvěřitelný nepořádek, který připomínal zárodek smetiště. Někteří obyvatelé Chanova si bohužel okno pletou s odpadkovým košem, a tak vše vyhazují. Kdyby Technické služby města Most neuklízely tento chlívek denně, znamenalo by to velký problém pro sídliště. Možná by bylo nejlepší postavit kontejnery hned pod vybrané paneláky.

A zde je 5 výhod, které s sebou přináší život v ghettu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články