fb pixel Historie LGBT festivalů v kostce: Všechno začalo policejní razií v gay baru – G.cz
Vyhledávání

Historie LGBT festivalů v kostce: Všechno začalo policejní razií v gay baru

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Devátý ročník LGBT festivalu Prague Pride je v plném proudu a vyvrcholí v sobotu 10. srpna tradičním pochodem Pride Parade, který povede z Václavského náměstí na Letnou. Pokud vás ale zajímala historie homosexuálních průvodů, tak čtěte!

Martin Miko
Martin Miko 10.8.2019, 09:00

Začalo to policejní razií

Ve světě sahá historie LGBT festivalů až na konec 60. let minulého století, když se v americkém New Yorku objevovaly první protesty homosexuálů, kterým se nelíbila policejní razie v gay baru Stonewall Inn v Greenwich Village. Policejní razie byla v tehdejší době naprosto běžnou záležitostí, nad kterou by se jen tak někdo nepozastavoval, avšak tento případ byl jiný. Podle některých se dokonce jedná o jeden ze zlomových okamžiků, který změnil postavení homosexuálů ve společnosti.Odpovědí na razii byly totiž zmiňované organizované Stonewallské nepokoje. Ty spustily vlnu demonstrací ve více městech. Byl to první impuls k pravidelnému připomínání této události, který postupně přerostl v tradici. Od té doby se podobné protesty, které připomínaly agresivní chování policie, konaly každý rok na konci června. Už to nebyl jen New York, ale i Chicago, San Francisco a Los Angeles.

A není se čemu divit. Situace na konci 60. let byla pro homosexuály poměrně nedůstojná. Federální úřad dokonce evidoval jména gayů, leseb a jejich přátel a rodinných příslušníků a vedl je pod složkou „jednající zjevně zvráceně“. Homosexuální jedinci ze strachu o ztrátu zaměstání raději svou orientaci tajili, jelikož jim mohlo hrozit zatčení i za bílého dne. V newyorských barech navíc platila vyhláška o tom, že každý podnik, který obsluhuje více než tři homosexuály najednou, může přijít o licenci k prodeji alkoholu. Toto opatření existovalo proto, aby ve městě nevznikaly gay bary, reálně se tím jen otevíral černý trh pro ilegální podniky, které měly pod palcem mafiáni.

Pouhá návštěva gay baru mohla být záminkou pro muže zákona vás zatknout a hodit na noc do cely. A situace šla ještě k větší absurdnosti, když byl vydán zákon o decentnosti. To znamenalo, že muži na sobě museli mít minimálně tři kusy pánského oblečení. Totéž platilo pro ženy.

Takže představu o atmosféře pro fungující LGBT komunitu v USA už asi máte. Po vlně protestů na konci 60. a začátku 70. let nicméně policejní zásahy neskončily. Díky protestům se o tomto tématu začalo alespoň intenzivněji psát v novinách a rozvinula se diskuze, jak to řešit dál. I díky Stonewallským nepokojům vznikla osvobozenecká organizace gayů a leseb pod názvem Gay Liberation Front (GLF). Postupem času se z průvodů stala tradice, která se rozšířila i do dalších měst a států napříč celým světem.

I díky těmto dílčím událostem americké historie mají čeští homosexuálové v současnosti možnost odkazovat na tuto akci. Oficiálně se první gay pride pochod v Česku konal v roce 1998 v rámci Duhového festivalu Karlovy Vary, který byl završen pochodem za registrované parnerství. Po dlouhé odmlce se v roce 2008 nezávisle na sobě uspořádaly hned dvě podobné akce. Jedna z nich byla v Brně pod názvem Queer Parade, ta druhá proběhla v Táboře.

Od roku 2011 existuje festival Prague Pride, který se v Česku jako jediný dokázal udržet, a funguje dodnes. Součástí této LGBTQ akce jsou veřejné diskuze, workshopy, koncerty, projekce, sportovní akce a hlavně pochod, který se koná v rámci festivalu vždy v sobotu jako zlatý hřeb celého týdne. Tato akce má samozřejmě spoustu kritiků, mezi které například patří Mladí křesťanští demokraté, lidovci, DSSS a další. Ale víte, co se říká; ti, co to nejvíc nenávidí, tak vlastně nejvíc chtějí.

A zde vás překvapí, že aplikace Tinder chrání své uživatele ve světě před nebezpečím.

Podobné články

Doporučujeme

Další články