Hezoun ze Superstar nebo vyšetřovatel žhářství ve Vítkově: kdo je kdo v Babišově vládě? – G.cz
Vyhledávání

Hezoun ze Superstar nebo vyšetřovatel žhářství ve Vítkově: kdo je kdo v Babišově vládě?

Seznam Babišových ministerských kandidátů je venku. Stojí na něm několik zajímavých nováčků.
Zdroj: G.cz

Premiér Babiš představil prezidentu Zemanovi seznam kandidátů na posty ministrů a tento list se pochopitelně dostal na veřejnost. Je na něm několik známých a očekávaných jmen – Stropnický, Pelikán, Šlechtová, Ťok. Jiní adepti už tak provaření nejsou. Co jsou zač?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 1.12.2017, 08:25

1. Lubomír Metnar jako ministr vnitra

Expolicista Metnar je zejména v posledních měsících vnímán jako kontroverzní postava. Zapojil se totiž do činnosti hnutí Bezpečnost Odpovědnost Solidarita, které volá po vystoupení z EU a NATO. Zároveň má ale medaili za to, že se svým týmem vyšetřovatelů odhalil a dostal před soud žháře, kteří ve Vítkově zaútočili na dům romské rodiny, což nejhůře odnesla tehdy teprve dvouletá Natálie.

2. Adam Vojtěch jako ministr zdravotnictví

Není to tak dávno, co se Adamovi Vojtěchovi přezdívalo Ken a co jako blonďáček u piána okouzloval fanynky soutěže Superstar. Kariéra popové hvězdy nevyšla, a tak Vojtěch vyšel slávě naproti úplně z jiné strany. Vstoupil do politiky a je mimo jiné členem správní rady VZP, je v dozorčí radě České průmyslové zdravotní pojišťovny a také člen představenstva společnosti Thermal-F. S Babišem se zná už od dob studia, kdy ho coby starosta spolku studentů práv Všehrd pozval na přednášku.

3. Ilja Šmíd jako ministr kultury

Muzikolog, který mimo jiné přednáší na Arts Managementu na VŠE, je také redaktorem D duru a Vltavy. Dříve řídil operu J. K. Tyla v Plzni. Není pochyb o tom, že z kulturním světem má mnoho zkušeností a zejména v hudební sféře se jistě skvěle orientuje, politické zkušenosti ale nemá žádné. Mluví se o něm nicméně jako o schopném manažerovi, a to je pro Babiše podstatnější.

4. Alena Schillerová jako ministryně financí

Hlavní žena EET, na Facebooku existuje stránka, která jí říká „Babišova smějící se bestie“. Právě Schillerová měla coby náměstkyně ministra financí na starosti legislativní a technickou přípravu elektronické evidence tržeb. Čelila v souvislosti s tím kritice za propagování údajně podvodné statistiky, která měla prokazovat růst vykázaných tržeb v kempech, hospodách, penzionech či hotelích díky EET o 100 %.

5. Tomáš Hüner jako ministr průmyslu

Hüner, kdysi náměstek na ministerstvu průmyslu, se v oboru pohybuje celou svou kariéru. Fungoval v ČEZu, býval předsedou správní rady společnosti Vršanská. Nyní je ředitelem divize Energy Management ve společnsoti Siemens.

6. Klára Dostálová jako ministryně pro místní rozvoj

Nudné ministerstvo připadlo jedné z jeho stálic. Klára Dostálová tu jako náměstkyně začala fungovat v roce 2014, ještě za ministryně Jourové. Pokračovala i po příchodu Karly Šlechtové, které byla pravou rukou a nyní ji vystřídá. Šlechotvá se přesouvá na ministerstvo obrany.

7. Jiří Milek jako ministr zemědělství

Majitel koncernu k majiteli koncernu sedá. Čtyřiapadesátiletý Jiří Milek je aktuálně generálním ředitelem a předsedou představenstva potravinářské společnosti Úsovsko. Té se ale nyní bude Milek muset zbavit. Ještě štěstí, že jeho premiér má s tímhle bohaté zkušenosti a poradí mu! Milek byl do seznamu zařazen na základě doporučení Agrární komory.

8. Robert Plaga jako ministr školství

Robert Plaga je zatím mužem s nejméně výraznou stopou. Vysokoškolský pedagog z Mendelovy univerzity doposud fungoval coby náměstek ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu.

9. Jaroslava Němcová jako ministryně práce a sociálních věcí

Radní středočeského kraje a náměstkyně ředitele pro obchod a zdravotní péči v Nemocnici na Homolce je dalším s expertů, které doplňují Babišovu menšinovou vládu.

A tady se podívejte na lepší vládu, kterou jsme Babišovi vymysleli my.

Podobné články

Doporučujeme

Další články