fb pixel Herec Petera Bebjaka a Jan Cina zkusí vzkřísit seriálovou produkci ČT ze suchopárné mrtvolnosti – G.cz
Vyhledávání

Herec Petera Bebjaka a Jan Cina zkusí vzkřísit seriálovou produkci ČT ze suchopárné mrtvolnosti

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Herec je nová česká televizní minisérie režiséra Petera Bebjaka, která diváky zavede do pochmurné doby 50. let minulého století, a to s Janem Cinou, jedním z nejnadějnějších herců mladé generace, v titulní úloze. První ze tří částí má premiéru 11. 10. ve 20:10 na České televizi a podle prvních ohlasů se po dlouhé době jedná o první opravdu kvalitní počin z produkce našeho veřejnoprávního kanálu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 11.10.2020, 10:15

Herec Jan Cina

Česká filmová i seriálová produkce je velmi nevyvážená, ačkoliv ty příběhy na porkačování nám přeci jen jdou trochu lépe. I tak je ale potřeba přiznat, že když v tuzemsku vznikne něco opravdu dobrého, co má nápad, kvalitní scénář. slušnou atmosféru a zajímavé herecké výkony, většinou v tom má prsty HBO. Ať už před několika lety Pustina, nebo poměrně čerstvě Krajina ve stínu - obojí jsou počiny oceňované u nás i za hranicemi. Česká televize ale také produkuje vlastní věci. Často pro inspiraci sahá do historických událostí 20. století, jako ostatně všichni čeští filmaři. Je to minulost stále čerstvá a z jejich pohledu zjevně stále nosná. No.

Každopádně, Česká televize nevypouští ani zdaleka tak kvalitní seriály jako právě HBO. Je to penězi, jistě, je to veřejnoprávním rozměrem kanálu, který automaticky diktuje jistá omezení a je to jistě i mnoha věcmi tzv. ze zákulisí, které nevidíme. Seriály, které točí Česká televize, mívají problém především s podivnými, tzv. papírem šustícimi dialogy a nedotaženými dějovými linkami. Ale snaží se a sem tam se zadaří. Třeba Rapl nebo Rédl jsou super. A nyní se zdá, že se to zase jednou povedlo.

Nová třídílná minisérie Herec režiséra Petra Bebjaka totiž po předpremiéře první epizody, která jde oficiálně ven 11. 10. ve 20:10 sbírá jen superlativní hodnocení od diváků, ale i kritiků. Dramatický příběh slibného mladého herce je opět zasazený tam, kde se dá hodně brát - do počátku padesátých let dvacátého století. Mnoho mladých lidí tehdy muselo volit stejně jako on: totalitnímu režimu se postavit, přizpůsobit, nebo se na něm dokonce aktivně podílet. Volba hlavní postavy minisérie Herec je přitom ještě o řád složitější. Standa v sobě totiž skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. Minisérie je studií lidského charakteru a jednání ve vyhrocených situacích, kdy otázka morálky a chování hrdiny není zdaleka jednoznačná.

Titulní úlohu v seriálu, jehož první epizoda si stabilně drží 80% hodnocení na ČSFD, navíc ztvárnil Jan Cina, jeden z nejnadějnějších a nejnadanějších herců své generace. Dvaatřicetiletý pražský rodák vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři a poté absolvoval katedru alternativního a loutkového divadla na DAMU. Poprvé na sebe více upozornil v české verzi seriálu HBO Terapie, posléze byl vynikající v už zmiňované Pustině. Zahrál si i v originálním projektu Stremu, "digitálním seriálu" Semestr. Skvělý byl také ve Světě pod hlavou, právě v jednom z mála dobrých seriálů, které ČT v posledních letech vypustila (ale je třeba si říct, že i Svět pod hlavou je licence na původně britský seriál, nicméně výtečně převedená do tuzemského prostředí). Cina má za sebou i několik filmových rolí, byl hlavní hvězdou pohádky Čertí brko a Hynkovi Čermákovi zdatně sekundoval ve snímku Národní třída.

Herec je tak po delší době (a možná vůbec první) příležitostí pro talentovaného divadelníka utáhnout něco docela sám, neboť na jeho postavě a jejích vnitřních soubojích celá minisérie stojí a padá. Jak to Cina zvládne, to postupně zjistíme po tři následující nedělní večery.

Podobné články

Doporučujeme

Další články