8 českých krimi seriálů, co musíte vidět: Detektivky nám prostě jdou! Zásluhu na tom má minulý režim, ale i temné Sudety – G.cz
Vyhledávání

8 českých krimi seriálů, co musíte vidět: Detektivky nám prostě jdou! Zásluhu na tom má minulý režim, ale i temné Sudety

Foto ze seriálu Vodník. + DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

České televizi došlo střelivo, a tak v pondělí večer reprízuje Vraždy v kruhu. Průměrná kriminálka s Ivanem Trojanem není nic moc, ale pokud máte rádi detektivky, máme pro vás hned 8 tipů, na co se podívat místo ní. Ona totiž obecně detektivním seriálům v Česku kvete pšenka a i díky nim se naše televizní produkce tak zvedla. A když se nad tím na chvíli zamyslíme, dává to smysl...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 27.5.2019, 11:28

Pověry, komouši a Sudety

Když pomineme fakt, že máme trestně stíhaného premiéra, hned ve vedlejším státě nepohodlné novináře vraždí mafie a vlastně všichni tak trochu žijeme reálnou kriminálku, českým televizním detektivkám se v posledních několika letech velmi daří. Nejde jen o to, že jsou populární a z herců, kteří se v nich mnohdy představují televiznímu publiku, dělají hvězdy (jako třeba v případě Rapla a Hynka Čermáka). Když si vzpomeneme na Případy 1. oddělení či Pustinu, jsou to prostě dobré - rozuměj kvalitní - seriály. Po letech, kdy jsme si museli vystačit s Ulicí, je to celkem změna. Jak to, že u nás detektivky tak frčí?

Ač Češi pravidelně vedou v seznamech nejateističtějších národů světa, mají v sobě zakořeněnou slovanskou/pohanskou pověrčivost. Naše země je plná tajemných lesů, magických zřícenin, opuštěných bunkrů. Duchařská historka číhá za každým rohem a lidé tady legendy a mýty prostě milují. Detektivní žánr je už ze své podstaty tak trochu mysteriózní, takže tohle je rozhodně jedna z věcí, co mu nahrává.

S tím souvisí i aktuální trend, který pracovně nazýváme "Sudety for life", a který do českého seriálu rozhodně nezanesl komediální Most. České pohraničí je divoký, temný, neprobádaný kraj s vysokou kriminalitou. V takovém prostředí se o vraždách nebo obchodě s drogami točí prostě samo.

Zároveň nesmíme zapomínat na to, že temná je i sama moderní historie českého národa. Filmaři to dobře vědí, a tak se často uchylují k čerpání ze zločinů minulého režimu a zejména jeho pozůstatků, které ještě dnes pociťujeme. To funguje vždycky.

Spojíte-li jako filmař tohle všechno dohromady, vaše seriálové dílo nemůže nebýt úspěšné. Vybrali jsem 7 přesně takových televizních pořadů, o kterých jste asi slyšeli, ale možná jste je neviděli a rozhodně byste to měli napravit. Najdete je v galerii tady:

A tady je něco pro rozveselní - 10 hlášek z legendární Obecné školy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články