Opičí se po lidech
Přestože se kolem primátů, ale i dalších zvířat v ZOO, dodržovala přísná bezpečnostní pravidla, to jest dezinfikování rukou a nošení roušek, gorily se nakazily nemocí SARS-CoV-2, jež se přenáší novým typem koronaviru. Minulý týden byly provedeny testy. Známky viru se našly i v gorilím trusu. Teď se zjišťuje, jestli jsou nemocné pouze ty gorily, které projevují symptomy, nebo zda je nakažený i zbytek tlupy.
Vědci už od loňského února spekulovali o možnosti nákazy nemocí u primátů, ale tady jde o první zdokumentovaný případ přenosu z člověka na primáta. Nemocné gorily trpí kašlem a zácpou, ale těžší symptomy nemají, takže to vypadá, že nákazu zvládnou. „Celá tlupa zůstává v karanténě, normálně jí i pije. Doufáme, že se gorily plně uzdraví,“ řekla pro média ředitelka zoologické zahrady Lisa Peterson.
Harambe s Vámi
Pro gorily může covid představovat velké nebezpečí jako pro druh. Ostatně není to tak dlouho, co celosvětová populace goril pomalu mířila ke svému vymření. To se podařilo zvrátit, ale nebezpečná pandemie by mohla tenhle trend obrátit zpět k horšímu. Peterson však dodává, že gorily jsou divoká zvěř, tudíž se jejich organismus léčí jinak než náš. Navíc prý mají spoustu možností, jak se viru bránit.
Případ je zajímavý i pro vědce a epidemiology, protože mezidruhový přenos je extrémně bohatý na informace. Však přesně takhle celá ta šaškárna začala, pokud si pamatujete. Ačkoli si po těch zmatcích, které čínská vláda nadělala ve vyšetřování, nikdo není jistý, jestli přenos proběhl z netopýra nebo luskouna. Podle Pekingu od amerických vojáků.
Není ale třeba zatahovat gorily do politiky, důležité je teď jejich zdraví. Internet přeje urostlým primátům rychlé uzdravení a my se připojujeme. Nechť je Harambe ochraňuje.