fb pixel Chráněných krajinných oblastí má Česko šestadvacet a všechno jsou to krásky – G.cz
Vyhledávání

Chráněných krajinných oblastí má Česko šestadvacet a všechno jsou to krásky

+ DALŠÍCH 21 FOTEK + DALŠÍCH 22 FOTEK

Dnes slaví narozeniny Chráněná krajinná oblast Jizerské hory a říkali jsme si, že u této příležitosti se podíváme na všechny CHKO v republice. Protože jak říká doktor z Vesničko má, středisková: “Karle, to není země. To je zahrádka.”

Jan Studnička
Jan Studnička 8.12.2020, 14:19

CHKO Česko

Už jako dítě, které vyrůstalo v objetí Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, jsem si uvědomoval ten rozpor mezi lidmi, kteří žijí v bezprostřední blízkosti CHKO a těmi, kteří mají k nejbližšímu unikátnímu ekosystému daleko. Tatínek vždycky nadával v podstatě na všechno, co bylo s ochranou přírody v našem okolí spojeno. Že se v zimě nesmí solit, že nemůže “pořádně zajet autem” do lesa a podobně.

CHKO je v našich luzích a hájích (pun very much intended) něco jako památkový ústav. Nebo daně. Obecně si uvědomujete, že je to asi potřeba, ale když se to dotýká přímo vás, máte chuť skočit ze skály. Nějaké unikátně tvarované pískovcové skály.

Otec ve skutečnosti nikdy žádné nařízení neporušil, jenom vždycky nadával, dokud ho maminka neupozornila, že jsou věci, které by se nemusely říkat před dětmi. Ne každý si ale vystačí s vodopádem vulgarit. Je to asi tři týdny, co iDnes zveřejňoval rozhovor s gentlemenem, který má na starost ochranu CHKO Beskydy. Stěžoval si na bezohledné motoristy, obzvláště pak terénní motorkáře, ale i turisty. A vysvětloval, že práce takového strážce může být nekonečná a vyčerpávající. Bojujete totiž nejen s lidmi, ale i živly, sečete louku, dáváte pozor na zvířata, odklízíte škody po kalamitách.

Chráněná krajinná oblast totiž není nějaký posvátný chrám přírody, který se sváže striktními pravidly jako třeba Národní park. Je to místo, kde musí člověk s přírodou koexistovat a ideálně žít ve vzájemné harmonii. Ostatně, některé oblasti jsou chráněné právě kvůli tomu, co tam vybudoval člověk, ať jde například o staré roubené domky nebo třeba zbytky středověkého dolu.

Dnes, 8. prosince, slaví narozeniny Chráněná krajinná oblast Jizerské hory, která vznikla v roce 1967. Je teď tak nějak ve středním věku, protože první CHKO vznikaly už začátkem padesátých let, ty nejmladší pak poměrně nedávno už v samostatné a svobodné České republice. A my jsme si říkali, že vám je ukážem všechny. Takže skočte do naší galerie, určitě potěšíte oko.

Podobné články

Doporučujeme

Další články