fb pixel GLOSA: Zrušte dočasně slevy na jízdném pro seniory. Ušetřené miliardy mohou pomoct k živnostníkům i firmám – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Zrušte dočasně slevy na jízdném pro seniory. Ušetřené miliardy mohou pomoct k živnostníkům i firmám

Zdroj: Comedy central - South park

I v dobách, když jsou senioři nejvíce ohrožení koronavirem, a veškerá preventivní opatření jsou aplikována v podstatě kvůli nim a nemocným lidem,si nedají pokoj a neustále cestují. Řeč je samozřejmě o těch seniorech, kteří ignorují preventivní opatření v Česku a hojně i nadále využívají slev na jízdném, místo toho, aby byli doma. I proto bychom měli dočasně zrušit slevy na jízdném a ušetřené stamiliony využít na prevenci koronaviru.

Martin Miko
Martin Miko 12.3.2020, 10:34

Peníze tam, kde jsou potřeba

Bezpečnostní rada státu sice zakázala v rámci preventivních opatření všechny kulturní a sportovní akce s účastí nad sto lidí a premiér Andrej Babiš (ANO) doporučil lidem, aby chodili jen do práce, a pak šli domů, tak se zapomnělo na jednu věc. Zavřením základních, středních a vysokých škol se tak bude ve městech a v dopravních prostředcích bude pohybovat ještě více lidí než doposud, jelikož mají všichni volno. Děti a studenti navíc nejsou v rámci koronaviru nejvíce ohroženou skupinou, co se průběhu nemoci týče, takže jim je celá pandemie v podstatě fuk. To v reálu znamená, že senioři a studenti, kteří mají slevu na jízdném 75 % budou využívat tuto výhodu ještě víc než doposud. Tímto způsobem se bude potenciální nákaza šířit v podstatě stejným tempem a tím pádem byl zákaz sportovních utkání a hudebních koncertů naprosto zbytečný.

Částečným řešením by rozhodně bylo, kdybychom dočasně zrušili slevy na jízdném, které nás ročně cca 6 miliard korun. Vzhledem k tomu, že vláda nic nenašetřila a vše populisticky utratila, tak nám nezbývají v rozpočtu žádné peníze na lepší prevenci. V případě, že nás měsíčně stojí slevy na jízdném půl miliardy, tak si můžete snadno spočítat, kolik bychom za tyto peníze mohli pořídit respirátorů, testů na koronavirus nebo dezinfekčního gelu. Ano, doopravdy hromady. Místo toho však dáme půlce republiky volno a necháme je se pohybovat po naší zemi v podstatě zadarmo. To není moc rozumný nápad.

Ušetřené peníze bychom mohli využít i jiným způsobem. Například náhradou škod a ušlého zisku všem, kterým byla zrušena domluvená veřejná akce nebo přišli ze dne na den o svoje živobytí. A takových lidí je od úterý v podstatě desetitisíce. Tato skupina (živnostníci a firmy) se prozatím nedočkala žádné rozumné náhrady z ušlého zisku, avšak počítá se s tím, že kvůli koronaviru přijde až o desítky miliard korun. Živnostníci už nyní od ministryně financí Aleny Schillerové vědí, že mohou daňové přiznání podat později, a to až o tři měsíce.

To, že se na živnostníky dlouhodobě kašle se dlouhodobě ví, a právě tato krizová situace by podle některých mohlo vše změnit. V případě, že krizová opatření budou pokračovat, uvažuje se o menších půjčkách pro živnostníky. Uvidíme, co se bude dít během následujících týdnů. Každopádně přejeme všem firmám a živnostníkům pevné nervy a brzké zrušení preventivních opatření, která jim v podstatě zakazují pracovat, i když by zajisté rádi.

Co si myslíte vy? Jakým způsobem by naše vláda nejlépe pomohla firmám a živnostníkům? Opravdu pomůže „jen“ odkládat naše platby na později nebo si půjčit peníze od státu? To problémy nevyřeší, ale pouze oddálí v případě, že preventivní opatření nebo případné další ,karantény budou pokračovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články