fb pixel GLOSA: Lepší alkoholik než single: Samota působí na zdraví stejně jako 15 cigaret denně. Tak proč se nikdo nehrne do vztahů? – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Lepší alkoholik než single: Samota působí na zdraví stejně jako 15 cigaret denně. Tak proč se nikdo nehrne do vztahů?

Zdroj: 20th Century Fox

Poslední poučené průzkumy ukázaly, že samota je mnohem vyšším rizikovým faktorem pro člověka než například alkohol a cigarety. Navíc při tom prý vůbec nezáleží na věku. Takže, co to pro vás znamená? Pijte a kuřte, hlavně to však dělejte v přítomnosti přátel, rodiny a partnerů. Budete na tom zdravotně zhruba stejně jako abstinenti, kteří jsou zalezlí doma a s nikým se nebaví.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 5.8.2021, 10:22

Samota zabíjí

Kuřte, pijte a stýkejte se s lidmi, protože samota v každém věku je pro člověka to nejhorší. Slovy klasika to můžeme popsat takto: „Člověk je tvor společenský. Příběhy o Tarzanech jsou jen literární fikcí.“ Tento citát nyní potvrdil i výzkum, když odhalil, že absence sociálního kontaktu zvýší šanci na vaše úmrtí až o polovinu. Samota by se tak v podstatě dala přirovnat k 15 cigaretám, přejídání se nebo ke každodennímu pití alkoholu. Nebylo by tedy mnohem zdravější, kdybychom se více společně scházeli a pili a kouřili střídmě? Podle všeho rozhodně ano.

Zajímavé na tomto výzkumu je, že samota má vliv nejen na psychické, ale i na fyzické zdraví. To tedy znamená, že osamělost vám ničí nejen mysl, ale i tělo. Vzhledem k tomu, že ve světě přibývá takzvaných „singles“ neboli lidí, kteří žijí sami v domácnosti, to vypadá tak, že právě tito lidé zemřou dříve než ti, kteří žijí s někým ve společné domácnosti.

Češi si však nic takového nemyslí a pádnými argumenty tyto průzkumy vyvrací za pomocí selského rozumu. „Zkuste si žít s tyranem a budete vděční za osamělost...," popisuje v internetové diskuzi svou negativní životní zkušenost paní Dana. Naproti tomu jiní uživatelé to berou s nadsázkou a humorem. „Jsem dost velký samotář. Kouřím 10 až 15 cigaret denně a k tomu dost chlastám,“ přiznává se veřejně pan Petr a řadí se tak k většině, která je vůči tomuto průzkumu naprosto skeptická nebo jím dokonce opovrhuje.

A kdo za to vlastně může, že jsme tak osamělí? Kvůli sociálním sítím, internetu a virtuální zábavě si mnozí z nás vystačí v podstatě sami. Máme doma rychlé připojení k internetu a není problém být v neustálém kontaktu s přáteli z druhé strany planety. A navíc se nemůžeme divit, že existuje tolik lidí single, když máme instagramy plné influencerek po 10 plastikách a třech úpravách obličeje v aplikaci FaceApp. Nemůžete se pak divit, že z vašeho rande přes internet se stane rande doslova „naslepo“. Protože v reálu je ten člověk úplně někdo jiný, než se prezentuje na sociálních sítích.

Ano, i tohle jsou důvody, proč jsou lidé sami. Navíc se podívejte na dnešní dobu, která nabízí miliony různých možností. Lidé chtějí cestovat, dělat kariéru atd. Nemůžeme se divit našim rodičům, že měli ve dvaceti svatbu a dvě děti, když je komunistický režim držel v kleci.

A zde vám doporučujeme, abyste se v případě samoty nestávali členem Dělnické mládeže.

Podobné články

Doporučujeme

Další články