fb pixel GLOSA: Koronavirus odhalil, že jsou Češi jelita napříč sociálními vrstvami – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Koronavirus odhalil, že jsou Češi jelita napříč sociálními vrstvami

Zdroj: public domain

Ať už je to premiér nebo montér z Kardašovy řečice, všichni jsme naprostá a bezohledná jelita. Těžko říct čím to je, jasné je jenom jedno - než porazíme virus, musíme porazit naši zkriplenou náturu.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.3.2020, 15:45

(Ne)Oficiální politika

Myslím, že budu mluvit za všechny Čechy, když řeknu: "AAAAAARGHHRAAAAA! POMOC! PROBOHA, POMOC!" Situace kolem koronaviru se vyhrocuje každým dnem, co dnem, každou hodinou! Blbý je, že nám nikdo moc nemůže pomoct. Státy, které epidemii zvládly, se pokusí nám pomoci, ale hlavně musíme bojovat sami. A to je to, co možná vzbuzuje největší paniku. Většina z nás nedokáže udržet naživu ani kaktus. Jak se máme chovat zodpovědně v situaci, ve které jde o životy možná tisíců lidí?

A zdá se, že naši politici tenhle přístup dost zrcadlí. Banda, která se nedokáže shodnout nikdy na ničem, má rozhodovat o TOMHLE. Nikdo z nich nic takového nečekal, i když pravda, mohl, a teď má vláda složená z populistů a loutek čelit největšímu problému, kterému Evropa čelila za dlouhá desetiletí. Budiž jim slouží ke cti to, že jsou proaktivní. Zákazy, karantény, nařízení, to všechno nám může pomoci.

Samozřejmě je tady ta pochmurnější stránka věci, a to je zdravotnické vybavení, kterého máme evidentně zoufalý nedostatek, přestože premiér Babiš tvrdí opak. Jak psal na Facebooku Luděk Staněk, je ironií, že šmelinář, který si udělal kampaň na tom, jaký je supermanažer, selže právě v tom, že nedokáže něco sehnat. Co hůř, objevují se zvěsti o tom, že předseda vlády využívá rozšíření viru k vlastní propagandě a je ochoten obětovat životy svých voličů, než aby dal rozhodovací pravomoce někomu jinému. To, že se pokouší protlačit zákon, který ho má chránit, teď, když má řešit ochranu národa, je jen strašidelný detail mozaiky. U zpráv, že experti jen vysedávají v kanclech a čekají, až Babiš přestane sbírat volební hlasy a svolá Ústřední krizový štáb, mi tuhne krev v žilách.

Přesto se ale nebojím přiznat, že kdyby v tuto chvíli Andrej řekl: "Pojďte mě udělat doživotním Císařem Česka a já vám dám lék na koronavirus!", nejspíš bych mu to odkýval, protože jako většina z vás jsem vyděšen k smrti. Většina z vás. Ne všichni.

To se nasmějete, lidové vrstvy

Zcele bez obalu, každého, kdo nerespektuje tíhu téhle situace, drandí si po venku, má radost, jak vyzrál na karanténu, když vyrazí na buřty s dalšími patnácti lidmi... Každého takového by měli pověsit na nejbližší větev. Ne nutně za krk, ale třeba jen tak, za pas, a ještě ho vybavit nějakou "Ukažme si na něj!" cedulí. Je to možná tvrdé, ale každý, kdo bezohledně lítá po venku s nezakrytou držkou, i když nemusí, v podstatě už všechny kolem sebe pomyslně věší na strom sám. A ne za pas.

Tady jde o životy vašich blízkých, vy jelita! A o život můj a mých blízkých. Vláda dnes pravděpodobně vyhlásí kompletní karanténu na celou republiku a víte proč? Kvůli vám. Když se zakázaly akce nad sto lidí, neznamenala to: "Hej, devadesát devět je v pohodě." Znamenalo to: "Buďte doma a čumte na televizi. Aspoň na pár dní se chovejte jako lidi a ne jako ztělesnění postkomunistické mentality!"

Seďte na p*deli a čtěte, všem nám to pomůže. Teď i do budoucna. A jestli musíte ven, aspoň něco si přes tu hubu plácněte, sakra. Možná to už nezachrání vás, ale ochráníte tím lidi, se kterými se setkáte. Zachráníte X životů. Jako Batman. Obecně vždycky buďte jako Batman, když máte tu možnost.

...

Ale vzhledem k tomu, jak jste reagovali na všechno ostatní, předpokládám, že si z tohohle textu vezmete jenom: "Mám si brát masku jako Batman" a zakryjete si všechno kromě huby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články