fb pixel GLOSA: Koronavirové olympijské hry aneb Když výzkumníci závodí – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Koronavirové olympijské hry aneb Když výzkumníci závodí

Zdroj: Koláž G.cz

Celý svět teď svádí boj s velmi tvrdým bojovníkem, který navíc bohužel není vidět, ale vědět o sobě dává, a to pořádně. Ano, myslím tím nový typ koronaviru, který naší civilizaci, které říkáme vyspělá (a ona vyspělá v jistých směrech jistě je), ukázal, že ne vždy je člověk pánem situace. A jak se ukazuje, skutečně jediná cesta k vítězství je účinná vakcína. Ta ale k dispozici není – zatím. A tak čekáme všichni na zázrak. Nebo na Godota?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 17.7.2020, 13:19

Kdo si počká...

Jedno je jisté – čekáme. Čekáme všichni na to, že se vzbudíme a svět bude bez koronaviru. No, to nebude, to víme. To byl pokus o takový poněkud nejapný žert, při kterém si vědci určitě budou ťukat na čelo. My se jim nedivíme. Na co se dá asi čekat s podstatně větší nadějí na výsledek, je vakcína proti novému nepříteli lidstva. A zdá se, že v této sféře se začíná blýskat na lepší časy, že začínáme pomalu vidět ono pomyslné světélko na konci tunelu… Skeptiky prosím, aby nám tu radost nekazili. Vždyť naděje umírá poslední. Navíc se přece říká „víra tvá tě uzdravila.“

Na počátku pandemie se k nám dostávaly zprávy, že účinná vakcína bude k dispozici v řádu několika let. Všimli jste si ale, jak se vše nyní zrychlilo a dostali jsme se již do řádu měsíců? Dokonce i hlavní bojovník v českém a moravském boji s koronavirem plukovník Prymula v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že první vakcína bude již letos v říjnu. Paráda, na které nemění nic ani to, že v prvním kole se na nás zřejmě nedostane. Ale už jen to vědomí, že si budete moc říct „Lojzo, tak je to tady! Už to přišlo. Stal se zázrak. Lidstvo nevymře.“ S tím posledním bychom asi trochu šetřili, ale zdá se, že koronavirus nebude oním důvodem k celosvětovému zaniknutí lidské civilizace. Jedovatě tvrdím, že my nepotřebujeme viry, my se zničíme vlastní blbostí. Ale o tom zase jindy.

A vítězem se stává...

Takže se prostě na celém světě rozjel závod, na který je i zrušená olympiáda a všechna možná mistrovství krátká. Ten závod by se dal nazvat Mistrovstvím Zeměkoule nebo Koronavirovou olympiádou ve vyvíjení a ten, kdo s vítěznou vakcínou přetne cílovou pásku, tak bude ne mistr světa, ne olympijský vítěz, ale bude Bůh! Navíc Bůh nejen adorovaný, vyznávaný, ale také bohatý. Jeho boží služebníci nebudou zpochybňovaní, budou beze zbytku respektovaní a jejich ovečky, tj. celá planeta, bude ráda platit desátky, odpustky, prostě cokoliv, co jim pomůže porazit zákeřný covid-19. To už je výzva, ne?

Nedivme se tedy, že mezi jednotlivými týmy zuří boj. Lítý boj. Jde přece o prestiž, uznání a také o obrovský ranec peněz. A tím jsme měli asi začít, že? Ale závodit se má přece čestně, férově, ve smyslu fair play. Protože jinak je to „nečestné a nesportovní,“ jak by řekl Mirek Dušín z Rychlých šípů. Možná bychom tohle měli připomenout směrem do Ruska. Protože právě ruští hackeři napojení na tamní tajné služby se prý snaží ukrást informace od výzkumníků, kteří pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru. Alespoň to stojí v prohlášení sestaveném společně s USA a Kanadou, které před pár dny vydalo britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) a světu jej zprostředkovala agentura AP.

Fuj, hanba

Dle těchto tří západních států skupina počítačových hackerů označovaná APT29, či také Cozy Bear, útočí na akademické a farmaceutické výzkumné instituce, které se podílejí na vývoji některých vakcín. Vzhledem k tomu, že se má jednat o velmi vytrvalé útoky, tak zpravodajci ze tří zemí soudí, že se jasně jedná o pokusy o krádež duševního vlastnictví, a ne jen o narušení bádaní vědců. To, jestli o celé této diverzní akci ví samotný vládce Ruska Putin jasné není. Ale každopádně se před pár dny dostala ven další informace, a to o tom, že i Rusko jde do finále s vývojem zázračné léčivé vakcíny a prý už v srpnu dokonce. Rozhodně se však nebudeme společně pouštět do žádných spekulací nebo nějakého podsouvání a už vůbec ne do konspiračních teorií.

Dalším faktem ale je, že podobná obvinění vznesly americké úřady v poslední době i vůči aktuálně dost nenáviděné Číně. „Právě v tuto chvíli se Čína snaží nabourat do amerických zdravotnických organizací, farmaceutických společností a akademických institucí, které provádí zásadní výzkum covidu-19,” řekl dokonce minulý týden šéf Federálního úřadu pro vyšetřování Christopher Wray.

Není důležité vyhrát ale zúčastnit se?

Takže vakcínoví závodníci závodí jako o život, jejich týmy se je snaží motivovat, povzbuzovat, vytvářet jim vhodné zázemí. V současné chvíli na vývoji účinných látek pracuje přes 100 laboratoří ve všech koutech naší krásné modré planety. Některé z nich přitom v příštích týdnech již zřejmě vstoupí do třetí a rozhodující fáze testování, která by měla trvat asi půl roku.

Nebyli bychom to my Češi, Moravané a Slezané, abychom se také nezapojili, že? A i zde výzkumníci hlásí, že mají úspěchy. První prototyp vakcíny by měli mít hotový zhruba do měsíce a poté se ho chystají testovat na zvířatech. Akorát doufáme, že v tomto případě to celé nedopadne jako v naší oblíbené povídce Růže pro Algernon, kde chudák myška nejdříve vykazovala skvělé výsledky, stala se z ní doslova turbomyš a pak… jo, chcípla. Výzkum u nás již stál 600 tisíc korun, jak jsme také byli informovaní a stát plánuje vložit do něj další miliony. Neuvěřitelné! Hodně peněz, jasně, ale může nás trochu zarazit, že ve světě je v plánu investovat do nového léku miliardy. Možná naši hoši z výzkumu ale ví a umí něco, co jinde ne. Koneckonců, zlatým hokejovým hochům z Nagana tenkrát také nikdo moc nevěřil a dodneška si přitom rádi tu a tam zahulákáme „hoši, děkujeme.“

Tak budeme všichni doufat. A čekat. A bude nám asi vcelku jedno, do které části světa naše vítězné poděkování v cíli zamíří. Vítěze tohohle závodu prostě budeme milovat. Když tedy bude jeho vítězství čestné, sportovní a hlavně skutečně dlouhodobé. „Go, výzkumníci, go!“

Podobné články

Doporučujeme

Další články