fb pixel GLOSA: Donald Trump se označil za Vyvoleného. Je jako rapper, co miluje vychloubačná gesta – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Donald Trump se označil za Vyvoleného. Je jako rapper, co miluje vychloubačná gesta

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Čekali jsme, že po trapasu s nákupem Grónska nás tento týden již americký prezident ničím dalším nepřekvapí. Jenže to asi neznáme Donalda Trumpa. Během tiskové konference se totiž označil za Vyvoleného, který se má za Ameriku poprat s Čínou. Proč má současný obyvatel Bílého domu takováto prohlášení zapotřebí?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 22.8.2019, 13:56

Jsem vyvolený

Tenhle týden byl pro Donald Trumpa opravdu náročný. Nejprve se dočkal výsměchu za svůj odvážný plán odkoupit od Dánského království ostrov Grónsko. Následně se po, dle jeho slov, neuctivých komentářích tamní premiérky rozhodl zrušit plánovou státní návštěvu této severské země. Jeho včerejší tisková konference, která se odehrála před odletem za americkými veterány do Kentucky, se pochopitelně tohoto tématu dotkla. Ale i mnoha jiných věcí. Donald Trump se mimo jiné pustil i do televizní stanice NBC, pro kterou dle svých slov „vydělal hromadu peněz“ díky své slavné reality show The Apprentice.

Největší ohlas ale vyvolalo jeho prohlášení, že je Vyvolený – v angličtině Chosen One, což se tradičně vykládá jako označení pro Ježíše Krista. Prezident je dle svých slov tím, kdo se má za Spojené státy poprat s Čínou, čímž narážel i na jím vedenou obchodní válku s asijskou velmocí – jelikož jak sám Trump říká, „někdo to udělat musel“. Trumpův citát (který navíc pronášel při pohledu na nebe) vyvolal v zámoří velkou vlnu rozhořčení a pobouření, kdy jeden z pracovníků stanice NBC poznamenal, že poslední prezident, který se označil za Spasitele, byl Andrew Jackson, který byl následně podroben impeachmentu. Je sice pravda, že George W. Bush během své neslavné invaze do Iráku řekl, že mu to poradil Bůh, ale tak daleko, aby se sám označil na Vyvoleného, nezašel.

Lil Donnie

Není to ale poprvé, co byl Trump „zbožštěn“. V březnu letošního roku prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, že je možné, že Bůh pověřil Donalda Trumpa, aby chránil Izrael před íránskou agresí, čímž navazoval na již pronesené citáty izraelských politiků na stejné téma. „Jako křesťan věřím, že je to možné. Jsem přesvědčen, že Pán zde pracuje,“ prohlásil tehdy Pompeo.

Spíše než hledat za Trumpovým prohlášením nějaký hlubš, je jednodušší a pravděpodobnější, že pan prezident má prostě rád grandiózní a značně nadnesená gesta. Skutečně se fráze o tom, že je vyvolený, tak moc liší od toho, že je Amerika nejlepší země na světě, jak Trump s oblibou všude a pořád říká? Nebo od jeho tvrzení, že je nejméně rasistickým člověkem na světě, nebo že toho pro – vložte libovolnou skupinu obyvatel- udělal více než jeho předchůdci? Ne.

Donald Trump je prostě tak trochu stejný jako jeho dobrý kamarád Kanye West, který sám sebe běžně označuje za génia a Boha – ostatně, přehnaná slova sebechvály a sebelásky k rapperům patří. S trochou nadsázky by se dalo říct, že Donald Trump je prvním rapovým prezidentem v americké historii, teda alespoň svým chováním. Nic hlubšího bychom v tom nehledali.

A tady si přečtěte, že Grónsko chtěl od Dánů kupovat už Harry Truman.

Podobné články

Doporučujeme

Další články