fb pixel Trump není první americký prezident, který chce koupit Grónsko: Harry Truman to zkoušel už v roce 1946 – G.cz
Vyhledávání

Trump není první americký prezident, který chce koupit Grónsko: Harry Truman to zkoušel už v roce 1946

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Plán prezidenta Donalda Trumpa odkoupit od Dánského království Grónsko se ze strany celosvětové veřejnosti dočkal především výsměchu. Nicméně bývalý podnikatel v oblasti realit není prvním americkým vůdcem, který si brousí zuby na řídce osídlený ostrov – Harry Truman totiž chtěl Grónsko koupit už v roce 1946. První plány na odkup dánského ostrova pak sahají dokonce až do poloviny 19. století.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 20.8.2019, 16:32

V Grónsku Trump Tower stát nebude

Donald Trump na sebe minulý týden opět upoutal pozornost všech světových médií, když prohlásil, že jeho vláda vážně uvažuje o odkoupení dánského autonomního území Grónska. Bílý dům zaujaly především tamní bohaté nerostné zdroje a také strategická významnost samotného ostrova. Dánská vláda však Trumpův plán považuje za hloupý žert a všechny návrh na prodej největšího ostrova na světě odmítá.

Sám prezident se pak stal terčem posměšných komentářů, které ještě zesílily poté, co na Instagramu v odlehčeném postu slíbil, že v zemi nechce postavit další Trump Tower. Je ale Trumpova nabídka na odkup Grónska skutečně tak šílená a nereálná? Spojené státy se totiž již několikrát v minulosti pokusili ostrov pomocí peněz získat, takže se nejedná jen o momentální obsesi excentrického státníka.

Dánové již jednou Američanům své území prodali

Poprvé začala americká vlád vážně uvažovat na odkoupením dánského ostrova v druhé polovině 19. století. Tehdejší ministr zahraničí William H. Seward, který složil ve vládách prezidentů Abrahama Lincolna a Andrewa Jacksona, spolu se senátorem Robert J. Walker, který patřil mezi přední podporovatele americké anexe Texasu, otevřeně jednal s dánskou vládou o prodeji Grónska. Nebylo by to poprvé, co Spojené státy získaly další území výměnou za peníze – rozsáhlé oblasti francouzské kolonie Lousiany, jejíž území dnes tvoří téměř čtvrtinu celkové rozlohy země, koupila vláda prezidenta Thomase Jeffersona od francouzského císaře Napoleona v roce 1803 za 15 milionů dolarů (při dnešním kurzu je to 233 milion dolarů). V roce 1867 pak Američané odkoupili od Ruského carství Aljašku za 7,2 milionů dolarů (109 milionů v dnešní sumě).

Právě v té době, v létě 1867, přišel ministr Seward, který prodej Aljašky domlouval, s nápadem odkoupit i Grónsko. V případě úspěchu měli pak Američané navrhnout i prodej dalšího dánského ostrova – Islandu. Jeho plán ale narazil na odpor Kongresu, který se zdráhal po nákladném nákupu Aljašky uvolnit další výdaje na nákup ostrovů, které podle Sewarda obsahovaly i rozsáhlé nerostné bohatství či mořské plochy plné ryb. Zajímavý je potom fakt, že Seward měl v plánu od Dánů odkoupit i jejich karibské kolonie (konkrétně oblast Dánské Západní Indie, jak se Karibiku tehdy říkalo), které nakonec v roce 1917 americká vláda od Dánska odkoupila – toto území, které dnes tvoří Americké panenské ostrovy stálo Spojené státy 25 milionů dolarů (489 milionů při současném kurzu). Současný prodej Grónska by tam nebyl první teritoriální dohodou mezi oběma zeměmi.

Za války bylo Grónsko americký protektorát

Myšlenka na odkup Grónska se na stůl opět vrátila po druhé světové válce. Když v roce 1940 obsadila německá vojska Dánsko, staly místní úřady před těžkým rozhodnutím – jelikož vláda okupovaného mateřského státu nemohla ostrov bránit ani zde efektivně vládnout, nezbylo místním správcům nic jiného než se sami chopit moci. Ti se pak rozhodli ve spolupráci s dánským velvyslancem ve Spojených státech Henrikem Kauffmannem podepsat dohodu o obraně ostrova americkou armádou. Částečně tak udělali i z obavy, že by se Britové či Kanaďané pokusili obsadit Grónsko stejně jako to udělali s dánským Islandem, který následně vyhlásil svou nezávislost – tehdy ještě neutrální Amerika by tak zabránila zatažení Grónska do druhé světové války. Když poté v roce 1941 vstoupily Spojené státy do války, rozhodly se na ostrově postavit vojenskou základu a z Grónska se tak v podstatě stal americký protektorát.

Po válce předali grónští správcové ostrov opět do dánské moci a tehdy se rozhodla americká vláda prezidenta Harryho Trumana nabídnout Dánům odkoupení ostrova za 100 milionů dolarů ve zlatě, jelikož si byli vědomi jeho strategického významu, ale byli ministerstvem zahranicí severského království bez dalších rozhovorů odmítnuti. Došlo ale k podepsání další dohody o společné americko-dánské obraně ostrova, která vyvrcholila stavbou americké vojenské základy Thule, pomocí které americká armáda úspěšně špehovala území Sovětského svazu.

I když se nám tedy může zdát nápad na odkoupení Grónska jen dalším ze série náhlých bizarních plánů Donalda Trumpa, nejedná se jen o záležitost současných dní.

A tady si přečtěte, jak americký prezident Johnson reagoval okupaci Československa v srpnu 1968.

Podobné články

Doporučujeme

Další články