fb pixel GLOSA: Autorka poplašné zprávy, která se šířila Českem, se sama udala. Obrňme se, takových případů bude víc – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Autorka poplašné zprávy, která se šířila Českem, se sama udala. Obrňme se, takových případů bude víc

Zdroj: Наркологическая Клиника, Pixabay

Žena, která šířila nahrávku o plošné karanténě s absolutním zákazem vycházení se sama udala. Hlasová zpráva před pár dny obletěla české sociální sítě, zejména Facebook, a řadu lidí vyděsila. Situaci okamžitě začalo řešit ministerstvo vnitra. Autorka poplašného poselství řekla, že šlo o soukromou zprávu a neměla v úmyslu nikoho děsit. Jenomže vyděsila a můžeme předpokládat, že se podobná situace bude opakovat.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.3.2020, 14:11

Falešný poplach

Žena, která šířila hlasovou zprávu o tom, že hrozí plošná karanténa s úplným zákazem vycházení, se v sobotu sama přihlásila policii. Médiím to řekla ženina advokátka Eliška Vraná. Webu iRozhlas.cz sdělila, že její klientka se v sobotu po poledni sama přihlásila na policejní služebně v pražské Bartolomějské ulici. Žena prý jednala v dobré vůli, její nahrávka byla soukromá, vytržená z kontextu a rozhodně neměla vyděsit veřejnost. „V České republice zatím funguje demokracie a svoboda slova, takže ji v žádném případě nenapadlo, že by si na nějaké informace sdílené do soukromé skupiny měla takto dávat pozor," řekla Vraná iRozhlasu.

Několikavteřinová hlasová zpráva se před pár dny začala šířit českými sociálními sítěmi, nejvíce na Facebooku, kde si ji lidé přeposílali v soukromých konverzacích. Žena na ní mluví o informacích od známé s kontakty na ministerstvu a uvádí, že až bude v ČR tisíc nakažených koronavirem, začne platit úplný zákaz vycházení. Zavřou se prý i zbývající obchody s několika výjimkami pro nákup potravin, ke kterému ale budou lidé do supermarketů pouštěni ve skupinách maximálně po deseti lidech.

Jakmile se fáma objevila, věc začalo řešit ministerstvo vnitra a policie. Šéf resortu Jan Hamáček okamžitě sdělil, že je to nesmysl, který nikdy ani nebyl na stole a na svém Twitteru v reakci na situaci zdůraznil, že "zjevně mladé ženě nyní hrozí, že z vězení vyleze až ve středním věku".

Klid a nohy v karanténě

Ruku v ruce s koronavirovou krizí jde obrovské psychické vypětí. Asi všichni máme nervy na pochodu, od vládních představitelů přes záchranáře a OSVČ bez práce až po rodiče, co učí děti doma a vlastně jen "úplně obyčejné" lidi, kteří netouží onemocnět, případně zemřít dřív, než to bude nezbytně nutné. Situace se mění každým dnem, počet nakažených roste, karanténa trvá - a trvat bude, minimálně přes Velikonoce, které tak proběhnou bez bohoslužeb i tradičního koledování. Šéf krizového výboru Roman Prymula v neděli řekl, že vládní opatření proti šíření pandemie by mohla povolovat zhruba od půlky dubna, a to v případě, že se nákaza zastaví. Hranice budou uzavřené měsíce a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch již v sobotu zmínil, že jako poslední se budou otevírat školy, patrně až někdy na přelomu května a června.

To znamená, že nás čekají ještě krušné časy. Jsme na začátku a jde o hodně. Dá se předpokládat, že vln paniky jako před týdnem, kdy lidé zběsile vykupovali rýži a mouku, zažijeme ještě několik. Přivolávat je šířením jakýchkoliv děsivých, neověřených informací je trestuhodné, ale určitě se najde někdo další, kdo to "v dobré víře" zkusí. Argument, že jste jen chtěli sdělit, co jedna bába povídala, svému okruhu známých, je chabý. Pokud jde o něco tak extrémního, jak v případě aktuálně řešené nahrávky, nelze očekávat, že někdo z těch známých to nebude chtít říci zase svým známým. Staré čínské přísloví říká, že ani nejrychlejší kůň nedostihne slovo vyřčené v hněvu a platí to i o slovech vyřčených ve stresu.

Až se k vám příště dostane podobná zvěst, vyčkejte. Jistě je dobré být připravený na více reálných možností - mít něco málo zásob, mít doma nějakou hotovost, sledovat zprávy, být v kontaktu s rodinou - ale to všechno je takový základ, který byste vlastně měli praktikovat i v časech mimo krizi. Ano, je pravda, že víru lidí v neověřené informace s nálepkou "doslechla jsem se od maminky kamarádky, která dělá na ministerstvu" tak trochu podpořil nešťastný způsob, jakým vláda na počátku celou věc komunikovala s veřejností, ale to už je snad zapomenuto.

Poslouchejte jen to, co je oficiálně potvrzené. Poslouchejte Romana Prymulu. Poslouchejte nečekaně silného Jana Hamáčka. A u toho poslouchání přemýšlejte. Mluvte se svými rodiči a prarodiči, kteří mají trochu větší sklon propadat děsům a panice a věřit tomu, co jim špitne sousedka. Vysvětlujte jim okolnosti. Teď se všichni musíme především uklidnit a snažit se vnímat vývoj bez emocí. A všechno bude dobré.

Podobné články

Doporučujeme

Další články