fb pixel Gabriel Fernandez zemřel rukou vlastní matky: Označil bych vás za zvíře, ale bylo by to nefér vůči zvířatům, řekl jí soudce – G.cz
Vyhledávání

Gabriel Fernandez zemřel rukou vlastní matky: Označil bych vás za zvíře, ale bylo by to nefér vůči zvířatům, řekl jí soudce

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Gabriel Fernandez zemřel v osmi letech rukou své matky a jejího přítele. „Doufám, že se budete v noci budit s výčitkami,“ řekl jim soudce při rozsudku. „Řekl bych, že jste zvířata, ale bylo by to nefér vůči zvířatům.“ Matka dostala doživotí a její přítel trest smrti. U soudu ale skončili i čtyři pracovníci ze sociálky. Co se tenkrát stalo? Na to vám odpoví dokument od Netflixu The Trials of Gabriel Fernandez.

Jan Studnička
Jan Studnička 28.2.2020, 15:26

Bez slitování

Gabriel Fernandez byl převezen do nemocnice 22. května 2013. Osmiletého chlapce přivezla záchranka, nedýchal. Matka zdravotníkům tvrdila, že šlo o nehodu, ale každý, kdo měl jenom trochu medicínského vzdělání, na chlapci jasně viděl, že tohle nebyla nehoda. Chlapec byl dlouhodobě týrán.

Zlámaná žebra, projektily ze vzduchovky pod kůží, popáleniny, vnitřní krvácení, chybějící zuby, vnitřní krvácení do mozku… Malý Gabriel byl ještě dva dny v kómatu, než zemřel. Vyšetřování jeho smrti odhalilo takové věci, že před zahájením soudního líčení musel soudní zřízenec říct následující: „Bude řečeno spoustu věcí, které vám mohou způsobit nevolnost nebo úzkost. Máte proto dovoleno v takovém případě vyjít ven na chodbu, vydýchat se a když budete chtít, vrátit se do soudní síně.“

První soudní řízení bylo ve věci vraždy s Pearl Fernandez, matkou zavražděného Gabriela, a jejím přítelem Isaurem Aguirrem. Matka se přiznala k vraždě velice rychle, aby se vyhnula trestu smrti. Aguirro se pokoušel uhrát to na výbuchy nezvladatelného hněvu, ale prokurátor John Hatami, otec dvou dětí, který byl shodou okolností sám v dětství týrán, nehodlal nechat Aguirra vyhnout se smrtící injekci.

Rodina z pekel

Nutno říct, že to neměl extra těžké, nevypadalo to, že by porota měla těžkou práci a ani obhájce se nijak zvlášť za práva svých klientů nerval. Ostatně výčet věcí, které se podařilo zjistit, že ti dva dělali malému chlapci, by vyhnal pracovní morálku z každého. Většina svědků totiž, včetně rodiny, svědčila v neprospěch obžalovaných. I jejich děti. I jejich rodiče.

Děti, konkrétně dva Gabrielovi sourozenci, tvrdily, že ony samy týrány nebyly, ale když se pokoušely malému chlapci pomoct, dostaly naloženo taky. Staly se klíčovými svědky posledních momentů Gabrielova života.

A teď jen namátkou a rychle, co ty dvě zrůdy malému chlapci prováděly, ať to máme rychle za sebou. Takže… Aguirro s Fernandez prý chlapce týrali, protože se domnívali, že je to gay. Takže logicky Aguirro nutil chlapce k orálnímu sexu, surově ho bili, típali o něj cigarety, hlavně v oblasti rozkroku a hrudníku, svazovali ho, z nějakého důvodu okusovali, zavírali ho na celé dny do temné skříně bez vody, jídla nebo záchodu, nutili ho jíst kočkolit plný kočičích exkrementů, a když se kluk pozvracel, donutili ho to sníst taky. A nakonec ho 22. května 2013 zatáhli do své ložnice a tam ho ukopali k smrti.

Sociálalalalalala, neslyším, neslyším!

Celý ten případ je samozřejmě naprosto příšerný, ale… to, že dvě smažky utýrají dítě k smrti není úplně bezprecedentní. Takže, proč ten humbuk kolem dokumentu? No, další otřesnou věcí na případu je totiž to, že na Gabriela měli dohlížet sociální pracovníci. A taky jim přišlo přes šedesát ohlášení, že v té rodině se něco děje. Ale nikdo nepodnikl nic, dokonce se někdo na sociálce pokoušel po Gabrielově smrti zfalšovat dokumenty o návštěvě rodiny.

Ne snad, že by někdo vědomě kryl týrání nebohého dítěte, ale sociální systém je v Americe velice slavně… nešťastně nastavený a podfinancovaný (což generuje situace, ve kterých mohou dva lidé utýrat nebohého chlapce, anebo ještě hůř, může o tom vzniknout další film, jako je Joker). Takže se sociální pracovníci pokusili ex post vyhnout zodpovědnosti za nedodržené pravidelné obchůzky všech rodin. Které ale zákonitě nikdy nejdou stihnout všechny. A to je velká část dokumentu. Jak se tohle mohlo stát, jak jsme tohle mohli dopustit a co musíme udělat, aby už se to neopakovalo?

Tak máte Netflix plány na zkouknutí, co? Ale žádný chilli k tomu, proboha.

Podobné články

Doporučujeme

Další články