fb pixel Fanoušky a tvůrce naštvali, komiksovým filmům ale odstartovali novou éru: 20 zajímavostí k 10. výročí Watchmenů – G.cz
Vyhledávání

Fanoušky a tvůrce naštvali, komiksovým filmům ale odstartovali novou éru: 20 zajímavostí k 10. výročí Watchmenů

+ DALŠÍCH 16 FOTEK + DALŠÍCH 17 FOTEK

Ať už patříte k těm, co odmalička milují komiksy, nebo celý povyk kolem marvelovek a jim podobných snímků nechápete, existuje jedna filmová adaptace grafické novely, která stojí mimo všechny ostatní. Je to 10 let, co režisér Zack Snyder představil světu své pojetí kultovních Watchmenů Alana Moorea a Davea Gibbonse.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.3.2019, 12:55

Kult vždycky budí emoce

Dlouho to vypadalo, že grafická novela Alana Moorea a Davea Gibbonse je prostě nezfilmovatelná. Produkční práce na projektu "převod Watchmenů na plátno" začaly už v 90. letech. Vystřídalo se na tom hodně režisérů, třeba Michael Bay, Terry Gilliam, zvažován byl tvůrce Requiem za sen Darren Aronofsky, hrozně se o to snažil Tim Burton. Než se do díla vůbec zapojil Zack Snyder, který je podepsán pod finálním výsledkem, studio Warner Bros. do toho už nacpalo přes 7 milionů dolarů. Ale ani roky příprav a nakonec téměř tříhodinová stopáž fanoušky a tvůrce legendárního komiksu nepřesvědčila.

Po premiéře filmu, která proběhla před neuvěřitelnými deseti lety, byly davy značně rozčarovány. Zástupy geeků a nadšenců do kreslených příběhů se podivovaly nad tím, jak někdo dokáže vyrobit tak velkolepý a nákladný snímek a přitom totálně nepochopit pointu jeho literární předlohy (je to mimochodem jediný komiks v historii, který získal prestižní literární cenu Hugo) a vynechat zcela zásadní věci. Z pohledu fanoušků kinematografie ale Watchmeni znamenali něco jiného.

Nová doba

Právě Snyderův kousek je jedním ze dvou zásadních filmových počinů (tím druhým je o rok mladší Temný rytíř), které světu ukázaly, že adaptace superhrdinských komiksů nejsou jen vtipy prošpikované blockbustery s jasně nalinkovanými příběhy a černobíle hodnými a zlými postavami, v nichž dobro vždy zvítězí.

Soběstačné kriminální a dramatické zápletky, kvalitní scénáře, charaktery s bohatým vnitřním životem, řadou slabostí, chyb a pochybností, tzv. anti-hrdinové, temné dystopické světy, myšlenky, co mají váhu; to všechno Watchmeni i Nolanovi Batmani nabídli a v širším kontextu je tak můžeme vnímat jako jakési milníky v novodobé historii tohoto filmového žánru.

A právě proto je máme tak rádi! Dali jsme tedy dohromady 20 málo známých faktů a zajímavostí, které film a jeho vznik provázejí. Podívejte se do galerie...

A tady zjistíte, co všechno prozradil první trailer k osmé řadě Hry o trůny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články