Kult vždycky budí emoce
Dlouho to vypadalo, že grafická novela Alana Moorea a Davea Gibbonse je prostě nezfilmovatelná. Produkční práce na projektu "převod Watchmenů na plátno" začaly už v 90. letech. Vystřídalo se na tom hodně režisérů, třeba Michael Bay, Terry Gilliam, zvažován byl tvůrce Requiem za sen Darren Aronofsky, hrozně se o to snažil Tim Burton. Než se do díla vůbec zapojil Zack Snyder, který je podepsán pod finálním výsledkem, studio Warner Bros. do toho už nacpalo přes 7 milionů dolarů. Ale ani roky příprav a nakonec téměř tříhodinová stopáž fanoušky a tvůrce legendárního komiksu nepřesvědčila.
Po premiéře filmu, která proběhla před neuvěřitelnými deseti lety, byly davy značně rozčarovány. Zástupy geeků a nadšenců do kreslených příběhů se podivovaly nad tím, jak někdo dokáže vyrobit tak velkolepý a nákladný snímek a přitom totálně nepochopit pointu jeho literární předlohy (je to mimochodem jediný komiks v historii, který získal prestižní literární cenu Hugo) a vynechat zcela zásadní věci. Z pohledu fanoušků kinematografie ale Watchmeni znamenali něco jiného.
Nová doba
Právě Snyderův kousek je jedním ze dvou zásadních filmových počinů (tím druhým je o rok mladší Temný rytíř), které světu ukázaly, že adaptace superhrdinských komiksů nejsou jen vtipy prošpikované blockbustery s jasně nalinkovanými příběhy a černobíle hodnými a zlými postavami, v nichž dobro vždy zvítězí.
Soběstačné kriminální a dramatické zápletky, kvalitní scénáře, charaktery s bohatým vnitřním životem, řadou slabostí, chyb a pochybností, tzv. anti-hrdinové, temné dystopické světy, myšlenky, co mají váhu; to všechno Watchmeni i Nolanovi Batmani nabídli a v širším kontextu je tak můžeme vnímat jako jakési milníky v novodobé historii tohoto filmového žánru.
A právě proto je máme tak rádi! Dali jsme tedy dohromady 20 málo známých faktů a zajímavostí, které film a jeho vznik provázejí. Podívejte se do galerie...
A tady zjistíte, co všechno prozradil první trailer k osmé řadě Hry o trůny.