fb pixel Faith No More mají na desce Masaryka: Kontroverzní obal alba kdysi překvapil Česko – G.cz
Vyhledávání

Faith No More mají na desce Masaryka: Kontroverzní obal alba kdysi překvapil Česko

Zdroj: FB - Faith no More

Věděli jste, co má společného americká rocková kapela Faith No More a první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk? Na první pohled se zdá, že pravděpodobně nic, ale není tomu tak. 3. června 1997 totiž kapela vydala desku s názvem Album of the Year a na obal si dala mávající fotografii bývalého prezidenta. Vše má samozřejmě své vysvětlení.

Martin Miko
Martin Miko 8.8.2020, 12:00

Faith No More fandí Masarykovi

I když deska Album of the Year od kapely Faith No More vyšla před 25 lety, přesto nám Čechům zůstane v paměti asi navždy. Na obalu desky je totiž fotografie mávajícího prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, která měla symbolizovat konec oblíbené americké kapely. A také se tak skutečně o rok později stalo. Nicméně v roce 2009 se oblíbená skupina znovu dala dohromady a v roce 2015 vydala desku Sol Invictus.

Album of the Year vyšlo jako šesté studiové album Faith No More ve stejném roce jako odehráli svůj legendární koncert na českém festivalu Open Air Music Festival v Trutnově, který všichni pamětníci označují za legendární. Kapela v Česku sice zahrála celkem šestkrát a spekulovalo se o tom, že Faith No More mohli teoreticky v rámci evropské tour zavítat v roce 2020 i do České republiky, jenže koronavirus všechny akce zrušil.

A proč vůbec tehdy před 25 lety použili na obal desky „tatíčka“ Masaryka? To se před pár lety povedlo zjistit Radiožurnálu skrz baskytaristu kapely Faith No More Billyho Goulda. Ten prozradil, že v době vzniku desky tušil, že se kapela nejspíš rozpadne. Navíc v té době trávil spoustu času v Praze, a když se jednou dostal do obchodu se starými časopisy z Masarykova pohřbu, přišlo mu příznačné propojit tuto situaci s kapelou Faith No More. V roce 1937 totiž s Masarykem odešlo i svobodné Československo, proto vybrali loučící se fotku Masaryka. Pro kapelu byl pro změnu rok 1997 příznačný s loučením se s fanoušky.

A opravdu se tak stalo. Kapela se rozpadla, jenže po pár letech to dali znovu dohromady. Naposledy přijeli do Česka v rámci festivalu Rock for People 2015. Pokud bude situace v budoucnu přístupná velkým koncertům, tak je dost pravděpodobné, že se Faith No More ještě někdy do Česka podívají.

Podobné články

Doporučujeme

Další články