fb pixel Facebook zkoumá, odkud se berou odmítači vakcíny proti nemoci covid-19 – G.cz
Vyhledávání

Facebook zkoumá, odkud se berou odmítači vakcíny proti nemoci covid-19

Zdroj: Profimedia.cz

Podle skrytého, ale extenzivního výzkumu sociální platformy Facebook to vypadá, že za polovinu dezinformací o covidu může ve skutečnosti jen velice malý počet účtů. Problém je, že Facebook neví, co s nimi.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.3.2021, 11:33

Algoritmy

Společnost Facebook zahájila rozsáhlý, ale skrytý výzkum toho, odkud se berou dezinformace kolem covidu. Ty dezinformace, které pak vedou k tomu, že velká část populace očkování odmítá. Nedávný průzkum mediálních domů potvrdil, že třetina Američanů a polovina republikánsky volících mužů totiž nemá v úmyslu nechat se očkovat. Zuck se rozhodl zjistit proč.

Facebook už v prosinci loňského roku vytáhl společně s dalšími platformami do boje proti dezinformacím a rozhodl se mazat, banovat a opravovat všechno, co jeho algoritmus vyhodnotil jako nebezpečný hoax. A přestože se to společnost snažila okecávat všemi možnými způsoby, nejnovější výzkum ukazuje, že tenhle systém prostě ani trochu nefunguje.

Společnost totiž jen těžko vyhodnocuje, co je reálná obava o vedlejší efekty vakcín a podnět k důležité diskuzi… a co je pustá dezinformace. Dovedeme si představit, že Marku Zuckerbergovi praskla hlava, když zjistil, že něco tak komplexního jako lidská řeč nebo názory nejdou změřit jedním algoritmem.

Sto jedenáct účtů

Výzkum se ale aspoň rozhodl nabrat velké množství dat. Což… na jednu stranu může být k užitku, na druhou stranu má Facebook dlouhou historii zneužívání dat svých uživatelů. Třeba namátkou vzpomeňme, jak společnost prodala data nějaké neznámé firmě a v důsledku toho odešla Británie z Evropy. A to množství dat je skutečně extenzivní. Kromě dotazníků to bylo třeba i sledování vzdálenosti od jiných telefonů, jestli respondenti dodržují sociální distanc a podobně.

Některá zjištění jsou ale hodnotná. Facebook rozdělil populaci do šesti set třiceti osmi demografických skupin. A teď pozor, pouze deset z nich je zodpovědných za víc než padesát procent covidových dezinformací. A v těch deseti skupinách je to jen něco málo přes sto uživatelských účtů. Což znamená, že hoaxy organizovaně šíří extrémně malá skupina osob.

Asi nepřekvapí, že se tyhle účty silně kryjí s komunitou kolem konspiračního hnutí QAnon. Problém je, že Facebook nemá nejmenší tušení, co by s těmi účty měl dělat. Technicky totiž účty pravidla neporušují.

Podobné články

Doporučujeme

Další články