fb pixel
Vyhledávání

Evropská unie rozdává 750 miliard eur, velkou část z nich jako nevratné dotace

Zdroj: YouTube.com - European Commission

Od pátku jednali lídři Evropské unie o celkové výši peněz, které budou poskytnuté na pomoc koronavirem poškozené evropské ekonomice a také o způsobu, kterým se částka použije. Od úterního rána známe odpověď. Evropské státy se dohodli na částce sedmi set padesáti miliard eur, tedy něco kolem dvaceti bilionů korun.

Jan Studnička
Jan Studnička 21.7.2020, 10:30

Intenzivní pokec

Jednání nebyla vůbec jednoduchá, ostatně summit měl být původně dvoudenní a nakonec si z něj evropské špičky udělaly prodloužený víkend. Svou délkou se tak setkání málem vyrovnalo tomu prosincovému z roku 2000, která je dosud vedeno jako nejdelší summit společenství.

A nebyl to mimochodem ani příjemný prodloužený víkend. Podle zdrojů deníku The New York Times v jednu chvíli francouzský prezident Macron udeřil do stolu a rozkřičel se na rakouského kancléře Sebastiana Kurze za to, že zdržuje jednání a odchází si telefonovat na chodbu.

Podle všeho mezi členskými státy zuřila válka “severu proti jihu”, ve které severní evropské státy, většinou spíš pandemií méně zasažené, argumentovaly pro nižší a zvládnutelnější půjčky, než státy jižní, mezi které patří například Itálie nebo Španělsko, tedy nejzasaženější země.

Německo jde na pomoc

Na stranu jižních států se pro někoho možná překvapivě postavila německá kancléřka Angela Merkel, která vyjednávání vede ze své pozice šéfky předsedajícího státu. Merkel, tradičně umírněnější, se obyčejně staví spíš na stranu severu, ale jak bylo patrné z jejího projevu před dvěma týdny, tohle není obyčejná situace. Kancléřka chce za sebou před odchodem do důchodu nechat Evropu pootočenou na cestu k lepším zítřkům, proto také poprvé po letech porušila německý zvyk hlasovat pro společnou půjčku.

Peníze si Evropská unie popůjčuje na finančních trzích a budou rozděleny mezi státy podle toho, jak moc je pandemie zasáhla. Ze 750 miliard eur je 390 vyčleněno na nevratné granty a dotace, zatímco zbylých 360 miliard je určeno právě na půjčky. Nejvíce dotací půjde už do zmíněné Itálie a Španělska, Česko dostane necelých miliard eur na grantech a přes šestnáct miliard si pak bude moci ještě půjčit.

Ekonomika má zelenou

Balík zvýší hodnotu unijního rozpočtu až do roku 2027, tedy zhruba na tak dlouho, na kolik má v plánu zvyšovat rozpočet i naše vláda. Státy by měly splácet své půjčky až do roku 2050 a pomoct by jim s tím měla například nově plánovaná daň z plastu.

Zní vám to ekologicky? To vám zní správně. Evropská unie totiž pod německým velením nabrala zelený směr a díky obřímu rozpočtu na půjčky a granty teď může po státech ekologické chování vymáhat. Dotace tedy mohou připlout naším směrem při splnění několika podmínek a jednou z nich je právě i dodržování politiky udržitelnosti, ostatně Angela Merkel je propagátorem plánu green deal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články